Sport.pl

Trzy rewolucje i mała stabilizacja

W czterech zachodniopomorskich koszykarskich zespołach ligowych latem działo się sporo. Zmieniali się prezesi i trenerzy, a na rynku transferowym panował duży ruch.
Najwięcej zmian w ekipach ekstraklasowych. Fani Kotwicy Kołobrzeg i AZS Koszalin na początku sezonu nie poznają swoich ekip. W Koszalinie transferowa zawierucha już się skończyła, a nad morzem dopiero się zaczyna.

Kotwica Kołobrzeg - tajemniczo

O "Czarodziejach z Wydm" było głośno w kontekście zmian w zarządzie i problemach licencją. W lipcu klub otrzymał 300 tys. zł z miasta i uregulował zadłużenie. Władze ligi miały jednak zastrzeżenia do kontraktu Jessiego Sappa. Sprawa została wyjaśniona i klub uczestniczy w dalszej części procesu licencyjnego i jest niemal pewne, że przez najbliższe 3 lata będzie grać w elicie. Nowym prezesem Kotwicy został niedawno Stanisław Trojanowski.

Zespół wczoraj rozpoczął przygotowania pod wodzą nowego trenera Tomasza Mrożka (w ostatnim sezonie pomagał Dariuszowi Szczubiałowi, który teraz poprowadzi Siarkę Tarnobrzeg), któremu będzie pomagać Mariusz Fiedosewicz (były gracz Kotwicy). Kto będzie występować na parkiecie w nowym sezonie, okaże się dziś.

- Jesteśmy w trakcie finalizacji rozmów z zawodnikami - informuje Romuald Czarnecki, kierownik Kotwicy. - Kadrę zespołu przedstawimy na czwartkowej prezentacji w Urzędzie Miasta.

Z pewnych informacji wiadomo jedynie, że Kołobrzeg opuszczą liderzy - Darrell Harris, który wybrał ofertę izraelskiego Ironi Ashkeloni i Ted Scott przenoszący się do Benfiki Lizbona.

Przebudowana Kotwica 31 sierpnia wybiera się na obóz do niemieckiego Paderborn. W dniach 11-13 września wraz z tercetem naszych pozostałych ligowców, weźmie udział w Memoriale Romana Wysockiego w Koszalinie. We wrześniu drużyna ma zaplanowane turnieje w Poznaniu i Słupsku.

AZS Koszalin - obficie

Akademicy przygotowania rozpoczęli już 16 sierpnia pod okiem nowego szkoleniowca Tomasza Herkta (ostatnio Zastal Zielona Góra) i jego asystenta Leszka Marca (Prokom Gdynia). W nowym sezonie w zespole nie zobaczymy już m.in. Mirosława Łopatki (odszedł do Śląska Wrocław), Grzegorza Arabasa i Tomasza Śniega (obaj Polpharma Starogard Gdański). Do Koszalina przybyło natomiast aż siedmiu nowych zawodników, w tym chociażby znany w regionie środkowy Rafał Bigus czy J.J. Montgomery, rzucający obrońca z USA. Dla fanów najważniejsze jest przedłużenie umów m.in. z Igorem Miliciciem i George'em Resse'em, czyli liderami AZS z ostatnich sezonów. Obaj treningi wznowią pod koniec sierpnia.

We wrześniu oprócz Memoriału Wysockiego, akademików czeka tygodniowy obóz w Rewalu (14-21) oraz turniej Mazovia Cup w Legionowie (23-25) i w Słupsku (30.09 - 1.10).

Spójnia Stargard - zagadkowo

- Czy będą to wzmocnienia, okaże się w trakcie sezonu - tak o nowych zawodnikach ostrożnie wypowiada się prezes pierwszoligowej Spójni Marek Kisio. Do Stargardu latem trafiło czterech zawodników: rozgrywający Tomasz Ochońko (Basket Poznań), obrońca Jarosław Kalinowski (Zastal Zielona Góra) i dwaj skrzydłowi: Hubert Pabian (Czarni Słupsk) oraz Mariusz Wójcik (MKS Skierniewice). Będą mieli za zadanie uzupełnić ubytki, a odeszli m.in. Jerzy Koszuta (AZS Radex Szczecin), Marcin Stokłosa i Sławomir Buczyniak (obaj Open Florentyna Pleszew).

Przedsezonowe sparingi zainauguruje potyczka z GKK Gorzów 27 sierpnia. Trzy dni później w Szczecinie towarzyskie derby z AZS Radex, 3 września sparing w Babimoście z Zastalem Zielona Góra. Prawdopodobnie odwołany zostanie turniej w Stargardzie, planowany na dni 16-18 września. Spójnia chce skorzystać z zaproszenia do Inowrocławia w tym samym terminie, na zawody z udziałem miejscowego Sportino, Startu Gdynia i dwóch ekip z zagranicy.

1 września w klubie zapadną ważne decyzje na temat jego przyszłości. Na walnym zebraniu dojdzie do wyboru nowych władz Spójni. Dotychczasowy prezes milczy na temat swojego startu w wyborach.

- Wszystko okaże się w dniu zebrania - ucina Kisio.

AZS Radex Szczecin - spokojnie

Pierwszoligowy zespół niedawno wrócił z sześciodniowego zgrupowania w Bobolicach i trenuje teraz na własnych obiektach. Na najbliższe dwa tygodnie mają przygotowane sparingi z GKK Gorzów, Spójnią oraz AZS Koszalin. Nie odbędą się zaplanowane na 2-4 września Akademickie MP. Zgłosił się do nich. tylko AZS Radex.

Ciekawie prezentują się oba letnie wzmocnienia.

- Jerzy Koszuta w zeszłym sezonie należał do najlepszych zawodników Spójni i liczymy, że u nas będzie podobnie - twierdzi Paweł Kulczycki, kierownik zespołu. - Natomiast Łukasz Bąk, to gracz z ligowym obyciem, ostatnio występujący w drugoligowym MOSiR Krosno i zbierający tam dobre opinie. Ci dwaj zawodnicy oraz dziesiątka z poprzedniego sezonu mają nam pozwolić na walkę o coś więcej, niż utrzymanie.

Ze Szczecina odeszli Stanisław Prus, Tomasz Semmler i Paweł Podgalski, którzy szukają sobie nowych pracodawców.

Wszystkie nasze zespoły czekają na terminarze. Na razie wiadomo jedynie tyle, że sezony rozpoczną się na początku października.Więcej o: