Renata Pliś mocnym punktem polskiej ekipy

Nasi lekkoatleci zajęli na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Gateshead 5. miejsce.
Najlepiej z reprezentantów województwa zachodniopomorskiego spisała się Renata Pliś (Maraton Świnoujście), która zdobyła łącznie aż 18 punktów.

Pliś w sobotę startowała na 3000 metrów. Długo prowadziła, ale w końcówce nie dała rady odeprzeć ataku rywalek i finiszowała jako piąta (9:04.46). Dzień później powinna już mieć wolne, ale w ostatniej chwili zastąpiła na dystansie 1500 metrów Katarzynę Broniatowską, która miała problemy żołądkowe. Tym razem przyjęła zupełnie inną taktykę, biegnąc na początku z tyłu stawki. Na ostatnim okrążeniu rozpoczęła długi finisz, wyprzedzając kolejne przeciwniczki. Linię mety minęła na trzecim miejscu (4:10.73).

- To był ciekawy bieg, ułożył się po mojej myśli, bo tempo było optymalne. Przyznam, że nie znoszę truchtania, dlatego w sobotę prowadziłam "trójkę". W sumie bardzo się cieszę, że zdobyłam dla drużyny 18 punktów - powiedziała Pliś dla oficjalnego serwisu PZLA.

Pięć oczek do dorobku reprezentacji dołożył Krystian Zalewski z Barnima Goleniów. W biegu na 3000 metrów z przeszkodami długo starał się trzymać kontakt z czołówką i nieco przeszarżował. W końcówce stracił kilka pozycji i zakończył rywalizację na 8. miejscu (8:51.50).

W biegu rozstawnym 4x400 metrów na trzeciej zmianie pobiegła Małgorzata Hołub (Bałtyk Koszalin). Młoda polska sztafeta zajęła niezłe 5. miejsce, ale nie udało jej się wypełnić minimum na mistrzostwa świata w Moskwie. Zabrakło zaledwie 0,35 sekundy.

Trzeci na 1500 metrów był Marcin Lewandowski, policzanin reprezentujący obecnie Zawiszę Bydgoszcz (3:39.82).

Polacy zdobyli łącznie 305,5 pkt, co pozwoliło im zająć 5. miejsce. Na podium stanęli Rosjanie (354,5 pkt), przed Niemcami (347,5) i Brytyjczykami (338). Czwarta lokata przypadła Francuzom (310,5). Do I ligi spadły: Białoruś, Grecja i Norwegia.

Indywidualnie w polskiej ekipie swoje konkurencje wygrali: Tomasz Majewski (pchnięcie kulą) i Adam Kszczot (800 metrów). Drugie lokaty wywalczyły: Anita Włodarczyk (rzut młotem) oraz Kamila Stepaniuk (skok wzwyż).