Pekao Szczecin Open 2013: gwiazdy kortów znów na Wojska Polskiego

Weekendowymi eliminacjami rozpoczyna się 21. edycja tenisowego turnieju Pekao Szczecin Open. Zmiana organizatora imprezy przyniosła też zmianę wyglądu kortów.
Eliminacje to często była szansa dla Polaków. Rzadko ją wykorzystywali, ale np. Michałowi Przysiężnemu dwa lata temu czy Piotrowi Gadomskiemu przed rokiem udawało się w ten sposób przebić do turnieju głównego. W tym roku szans na to nie upatrujmy.

W weekend nasi najlepsi zawodnicy grają mecz w Pucharze Davisa z Australią. Na nich liczyć nie możemy, toteż do turnieju głównego specjalne zaproszenia organizatorów - tzw. dzikie karty - dostali młodzi zdolni, a w eliminacjach zagrają wszyscy pozostali. Historia pokazuje, że ci "pozostali" zwykle odpadali w kwalifikacjach szybko i bez nadziei na nawiązanie rywalizacji z przeciętnymi graczami z zagranicy.

W turnieju głównym zagra więc na pewno trójka naszych: Gadomski, Kamil Majchrzak i Paweł Ciaś.

Uwagę warto zwrócić na dwa ostatnie nazwiska. Majchrzak to nowa nadzieja polskiego tenisa, dwa tygodnie temu wygrał prestiżowy juniorski US Open w deblu. Teraz ma drugą szansę na pokazanie się w dorosłym tenisie. W lipcu w Poznaniu walczył, ale przegrał. Minęły dwa miesiące i 17-latek staje przed kolejną szansą.

Ciaś dwa lata temu przegrał w finale eliminacji z Przysiężnym. W tym roku - mimo młodego wieku - został mistrzem Polski seniorów. W "dorosłym" tenisie 19-latek wielkiego doświadczenia nie ma. Wygrany mecz w Szczecinie byłby jego największym seniorskim sukcesem.

Z jedynką zagra "prawie szczecinianin" Albert Montanes. Hiszpan - finalista Pekao Szczecin Open 2008 - przyjeżdża do nas po raz dziesiąty. Przez 12 lat od debiutu uzbierał już 2,5 miesiąca pobytu w Szczecinie. - Nic nie wskazuje na to, by inni zawodnicy, którzy się do nas zgłosili, mieli nie przyjechać. Od wielu mam już potwierdzenie pobytu - mówi Leopold Korytkowski odpowiadający w tym roku za sprawy zawodnicze. - Z zawodników, którzy są bardziej znani, wykreślił się tylko Bjoern Phau - dodaje.

Głównym organizatorem tegorocznej edycji turnieju jest Agencja Reklamowa Bono, a nie - jak przez lata - Fundacja Promasters. Ta po prostu zbankrutowała. Zmianie organizatora mają towarzyszyć zmiany wyglądu obiektu przy al. Wojska Polskiego. Fanów białego sportu ucieszą szczególnie trybuny przy kortach 1 i 2.

Najważniejsze imprezy towarzyszące turniejowi od lat pozostają niezmiennie. To Tenis Music Festiwal i Tenisowy Turniej Artystów.