Szczecin kopalnią talentów. Trenują tu następcy Kuleja

Władze Szczecina oraz przedstawiciele Polskiego Związku Bokserskiego podpisali umowę dotyczącą współpracy w realizacji programu ?Szkolenie młodzieży uzdolnionej sportowo w Centrum Kształcenia Sportowego?. Miasto liczy, że w przyszłym roku powstanie Szkoła Mistrzostwa Sportowego o pięściarskim profilu.
Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krzysztof Soska podkreślał, że magistrat uważnie obserwuje wyniki sportowe. - Sztuki walki, a szczególnie boks są na bardzo wysokim poziomie. Zawodnicy i zawodniczki osiągają sukcesy na arenie krajowej, a coraz częściej międzynarodowej, zaś kluby z miasta i regionu są bezkonkurencyjne - mówił Soska.

W tym roku - po raz piąty z rzędu - tytuł najlepszego klubu szkolącego młodzież trafił do BKS Skorpion Szczecin. - W ciągu ostatnich 12 miesięcy nasi zawodnicy tylko podczas zawodów krajowych zdobyli 25 medali - mówi Karol Chabros, prezes BKS Skorpion.

Wśród medalistów z naszego województwa wyróżniają się dziewczęta. Nie tylko ze Szczecina. We wrześniu Paulina Jakubczyk wywalczyła złoto młodzieżowych mistrzostw świata w bułgarskiej Albenie, srebro - Elżbieta Wójcik (obie z klubu w Karlinie).

O sukcesach szczecińskiego pięściarstwa z uznaniem mówił też Zbigniew Górski, prezes PZB. Przy okazji zdradził, że przywiózł nominację dla szczecińskiego trenera Marcina Stankiewicza na trenera kadry młodzieżowców.

Zgodnie z planami od 1 września 2014 r. w Centrum Kształcenia Sportowego przy ul. Mazurskiej powołane zostaną oddziały Szkoły Mistrzostwa Sportowego w zakresie boksu na poziomie liceum. W każdej z klas I-III boks będzie uprawiało od 10 do 12 licealistów. W gimnazjum powstaną oddziały sportowe, przy czym - po uzyskaniu zgody na wcześniejsze szkolenie młodych adeptów boksu - także one będą działały w ramach SMS.

Powstanie SMS jest prawie przesądzone, choć zgodę musi wydać jeszcze Ministerstwo Sportu i Turystyki. Soska nie spodziewa się odmowy: - Dzięki temu młodzi bokserzy zyskają możliwość jeszcze lepszego szkolenia.