ME w pływaniu: Dobry występ Pawła Furtka, zawiódł Mateusz Sawrymowicz

Na 1500 m stylem dowolnym wystartowali dwaj reprezentanci MKP Szczecin. Paweł Furtek zajął 9. miejsce, Mateusz Sawrymowicz był 16. mistrzem Europy na krótkim basenie w duńskim Herning został Węgier Gergely Gyurta.
Paweł Furtek płynął w sesji porannej i pokonał wszystkich przeciwników. Uzyskał czas 14.52,97, który jest niewiele gorszy od jego rekordu życiowego ustanowionego przed dwoma tygodniami (14.48,42). Po południu mógł już spokojnie śledzić rywalizację w najsilniejszej serii i ściskać kciuki za klubowego kolegę.

Mateusz Sawrymowicz przygotowywał się specjalnie pod kątem tych zawodów, ale wyraźnie nie trafił z formą. Niepokoić można było się już po zawodach eliminacyjnych w Poznaniu, gdzie z wielkim trudem wypełnił minimum na ME. W sobotę miało być lepiej, ale uzyskał bardzo podobny czas. Od początku płynął na ostatnim miejscu i z każdą długością basenu tracił coraz więcej do najlepszych. Szybko stało się jasne, że mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy na 1500 dowolnym, tym razem nie ma szans na medal. Finiszował w czasie 14.58,89, co w łącznej klasyfikacji dało mu dopiero 16. miejsce.

Zwyciężył Gergely Gyurta, z którym długo wyrównaną walkę toczył reprezentant Wysp Owczych - Pal Joensen. W końcówce zdecydowanie więcej sił zachował jednak Węgier i wygrał bardzo wyraźnie.

W niedzielę ostatni dzień ME. W eliminacjach na 200 dowolnym wystartują dwaj szczecinianie Paweł Furtek i Filip Zaborowski.