Trener szczecińskich pływaków: Nasza grupa jest najsilniejsza w Polsce, a mam nadzieję, że niedługo będzie też najlepsza w Europie

Za pływakami MKP Szczecin rok pełen sukcesów. W 2014 też nie zamierzają spuszczać z tonu. O planach na kolejne miesiące opowiada trener Mirosław Drozd.
Nadrzędnym celem dla szczecińskich zawodników są igrzyska olimpijskie w 2016 roku. Wszystkie wcześniejsze mistrzowskie imprezy będą tylko ważnymi przystankami na drodze do Rio de Janeiro.

- Od stycznia rusza u nas ośrodek przygotowania olimpijskiego. W ramach tego programu trenować będzie czterech zawodników: Marcin Kaczmarski, Oskar Krupecki, Filip Zaborowski i Dawid Zieliński. Po maturze dołączy do tej grupy Paweł Furtek - mówi trener Drozd.

W nadchodzącym roku docelowymi imprezami będą mistrzostwa Europy w Berlinie (18-24 sierpnia) i mistrzostwa świata na krótkim basenie w Doha (3-7 grudnia).

- Najważniejszy będzie sezon letni i kwalifikacje na mistrzostwa Europy w Berlinie. W sezonie zimowym, w grudniu będą mistrzostwa świata na krótkim basenie, a automatyczne kwalifikacje na te zawody uzyskają finaliści z Berlina. W styczniu 2015 zaplanowane są mistrzostwa Europy na 25-metrowej pływalni, ale jeszcze nie podjęliśmy decyzji, czy będziemy chcieli wziąć udział w tych zawodach. Myślę, że ten okres startowy byłby jednak zbyt długi - tłumaczy szkoleniowiec MKP.

Największe nadzieje kibice mogą wiązać z występami kraulistów. Swoją siłę zawodnicy MKP zademonstrowali podczas niedawnych zimowych mistrzostw Polski. Zupełnie zdominowali rywalizację w stylu dowolnym, pole oddając tylko na dystansach sprinterskich. Od 200 metrów wzwyż wygrywali już wyłącznie szczecinianie: Dawid Zieliński, Marcin Kaczmarski, Filip Zaborowski i Paweł Furtek.

- Nasza grupa jest najsilniejsza w Polsce, a mam nadzieję, że niedługo będzie też najlepsza w Europie. Cały czas porównujemy czasy z europejską czołówką i nasi zawodnicy pną się w rankingach coraz wyżej. Już w tym roku, mimo młodego wieku, kwalifikowali się do finałów mistrzostw Europy w Herning. Idą w ślady Mateusza Sawrymowicza, Przemka Stańczyka i Kasi Baranowski - podkreśla trener Drozd. - Rozwijają się prawidłowo i już pływają na poziomie kwalifikacji do igrzysk olimpijskich. A mamy jeszcze dwa lata na spokojną pracę i liczymy, że przyniesie ona skutek w postaci co najmniej finałów w Brazylii.

Zawodnicy MKP w 2013 roku zdobyli 10 medali MP na 50-metrowej pływalni i 16 krążków na krótkim basenie. W międzynarodowej rywalizacji na podium stawał Furtek, który zdobył złoto (800 dow.) i srebro (1500 dow.) mistrzostw Europy juniorów oraz dwa brązowe medale (800 i 1500 dow.) na mistrzostwach świata w tej kategorii wiekowej. W grudniowych mistrzostwach Europy seniorów wysokie 6. miejsce na 400 m stylem dowolnym zajął Zaborowski.