Skauci mają dotrzeć do wszystkich utalentowanych piłkarzy na Pomorzu Zachodnim

Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej jako pierwszy w Polsce zorganizował sieć skautingu służącą wyłapywaniu młodych talentów. W założeniu każdy wyróżniający się piłkarz ma dostać szansę w reprezentacji województwa.
Prezydium ZZPN powołało czterech skautów, których zadaniem będzie obserwacja wszystkich rozgrywek młodzieżowych. Śledzić będą poczynania chłopców i dziewcząt urodzonych w 1999 roku i młodszych. Najlepszych polecą uwadze koordynatorów wojewódzkich kadr.

- Nie zawsze jestem przekonany, że w naszych reprezentacjach grają najlepsi - mówi Jan Bednarek, prezes ZZPN. - Wiadomo, że zawsze koszula jest bliższa ciału. Kiedy większa grupa osób będzie wybierała zawodników, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że na pewno nikogo nie pominęliśmy.

Skautom przypisane zostały poszczególne powiaty, w których prowadzić będą obserwacje. Piotr Rabe zajmie się rozgrywkami młodzieżowymi w Szczecinie, Policach, Stargardzie i Gryfinie. Marek Safanów w Drawsku, Chojnie, Myśliborzu, Pyrzycach i Choszcznie. Tadeusz Sikora w Goleniowie, Świnoujściu, Kamieniu Pomorskim, Gryficach, Kołobrzegu i Łobzie. Henryk Kowalski w Koszalinie, Sławnie, Białogardzie, Szczecinku, Wałczu i Świdwinie. Wszyscy pracować będą społecznie.

- Trenerzy zajmujący się poszczególnymi rocznikami nie są w stanie obejrzeć wszystkich zawodników w województwie. Stąd pomysł skautów, którzy pomogą im, obserwując turnieje i mecze w przypisanych im powiatach. Nie chcemy, by talenty nam uciekały lub kończyły swoją przygodę z piłką - podkreśla prezes Bednarek.

ZZPN już wcześniej szukał sposobu, by dotrzeć do wszystkich utalentowanych graczy młodego pokolenia. W selekcji pomóc mieli sędziowie, których zobowiązano do zgłaszania wyróżniających się zawodników w prowadzonych przez siebie meczach. - Nie zdało to egzaminu. Selekcji muszą jednak dokonywać ludzie znający się na szkoleniu młodzieży, świetnie orientujący się w środowisku - przyznaje Bednarek.

Co gdy skauci znajdą już jakąś perełkę? Czy związek ma narzędzia, by pomóc takim chłopcom w dalszym rozwijaniu umiejętności? - Naszym zadaniem jest selekcja. Szkolenie odbywa się w klubach - wyjaśnia prezes ZZPN. - Wybierając najbardziej uzdolnionych piłkarzy do wojewódzkich kadr, pomagamy również klubom, pokazując im talenty z mniejszych miejscowości. Nasze najlepsze drużyny mają dzięki temu dobre rozeznanie. A było już przecież dużo przypadków, że chłopcy z mniejszych miejscowości zrobili później wielkie kariery.

Pierwszym sprawdzianem dla nowego systemu będzie turniej im. Leszka Jezierskiego, nazywany nieoficjalnymi mistrzostwami Polski do lat 12. Reprezentacja województwa na te rozgrywki zostanie wybrana już z pomocą skautów.

ZZPN zachęca wszystkich trenerów z Pomorza Zachodniego do współpracy i wskazywania skautom utalentowanych piłkarzy wśród swoich wychowanków.

Dane kontaktowe do skautów:

Tadeusz Sikora

Tel. 791-515-443

Mail: tadeusz.sikora@zzpn.pl

Marek Safanów

Tel.: 883-545-055

Mail: marek.safanow@zzpn.pl

Piotr Rabe

Tel.: 607-260-461

Mail: piotr.rabe@zzpn.pl

Henryk Kowalski

Tel.: 604-138-872

Mail: henryk.kowalski@zzpn.pl