Szczypiornistki Pogoni zrobiły pierwszy krok w kierunku brązowych medali!

Pogoń Baltica Szczecin pokonała na wyjeździe Vistal Gdynia 30:25. W rywalizacji do trzech zwycięstw o 3. miejsce w Polsce prowadzi 1:0. W sobotę drugi mecz, również w Trójmieście.
Pogoń sezon zasadniczy zakończyła niżej niż gdynianki, ale przed rozpoczęciem rywalizacji trudno było stawiać Vistal w roli mocnego faworyta. Zwłaszcza że drużynę dotknęła plaga kontuzji. Z powodu urazów w sobotę nie mogło zagrać aż pięć ważnych zawodniczek (bramkarka Beata Kowalczyk, tunezyjska rozgrywająca Ines Khouildi, obrotowa Agnieszka Białek oraz skrzydłowe: Karolina Kalska i Jessika Quintino z Brazylii). A Loredana Matyka z Rumunii znalazła się co prawda w meczowej kadrze, ale nie była w pełni sił i tylko na krótko pojawiła się na parkiecie.

W szczecińskiej ekipie zabrakło jedynie Katarzyny Duran, która na początku tego sezonu grała jeszcze w Gdyni i w jej kontrakcie znajduje się zapis uniemożliwiający występy przeciwko byłemu klubowi. Pogoń dysponowała więc w sobotę zdecydowanie szerszą i bardziej wyrównaną kadrą. Dobrze to wykorzystała, zwłaszcza w końcówce, przypieczętowując zwycięstwo.

Podopieczne Adriana Struzika przegrały pierwszą połowę 14:16, mimo że w pewnym momencie prowadziły nawet trzema bramkami. Po zmianie stron potrafiły jednak szybko odrobić straty. Kluczowe były fragmenty spotkania, które szczecinianki wygrały, mimo że musiały sobie wówczas radzić w osłabieniu. Na dziesięć minut przed końcem Pogoń prowadziła jedną bramką (24:23). Ostatnie fragmenty należały już jednak zdecydowanie do przyjezdnych. Zdołały rzucić sześć bramek, przy zaledwie dwóch zdobytych przez Vistal.

Po raz kolejny dobry mecz w bramce rozegrała Sołomija Szywierska. W ataku skuteczna była Stefka Agova (11 trafień), a ważne bramki w drugiej połowie dołożyły Monika Stachowska (łącznie 6) i Agata Cebula (7). W obronie udało się wyłączyć z gry reprezentacyjną rozgrywającą z Gdyni - Iwonę Niedźwiedź (tylko dwa gole).

Drugi mecz w walce o trzecie miejsce zostanie rozegrany w sobotę o godzinie 12 w Gdyni. Za tydzień rywalizacja przeniesie się do Szczecina, na co najmniej jedno spotkanie

Vistal Gdynia - Pogoń Baltica Szczecin 25:30 (16:14)

Stan rywalizacji do trzech zwycięstw: 0:1

Vistal: Gapska - Galińska 7, Kulwińska 7, Kozłowska 4, Zych 3, Niedźwiedź 2, Janiszewska 1, Andrzejewska 1, Pawłowska 0, Matyka 0, Dorsz 0.

Pogoń: Szywierska, Płaczek - Agova 11, Cebula 7, Stachowska 6, Stasiak 2, Jaszczuk 2, Sabała 1, Zimny 1, Głowińska 0, Fornalik 0, Huczko 0, Jakubowska 0, Piontke 0.

W pierwszym meczu o piąte miejsce Energa AZS Koszalin wygrała u siebie ze Startem Elbląg 30:27. O losach rywalizacji zadecyduje wynik dwumeczu. Trzybramkową zaliczkę akademiczki będą bronić za tydzień w rewanżu na wyjeździe.

Energa AZS Koszalin - Start Elbląg 30:27 (14:13).