Ludzie z żelaza w centrum miasta, czyli Unity Line Triathlon Szczecin

Kilkuset śmiałków ma wystartować w niedzielnych zawodach Unity Line Triathlon, które są organizowane w ramach Enea Tri Tour.
Mieszkańcy Szczecina muszą się uzbroić w cierpliwość, bo takiej imprezy w środku miasta jeszcze nie było. Owszem, co roku ulicami biegną uczestnicy Półmaratonu Gryfa, ale nawet ta impreza jest... mała w porównaniu z pomysłem organizatorów triathlonu. Przed laty w naszym mieście organizowano zawody triatlonowe, ale pływano w Jeziorze Głębokim, a biegano w tamtejszych okolicach. Do centrum nikt nie zaglądał. Po wielu latach ten piękny sport dla wytrzymałych i wszechstronnych ludzi wraca do miasta, i to wraca do samego centrum. Triathloniści będą pływać w Odrze (między Trasą Zamkową a mostem Długim), później przesiądą się na rowery i wyruszą na pętlę (m.in. z Malczewskiego w Piłsudskiego, później w Wojska Polskiego i na Głębokie, a tam podjazd na Osowo i z powrotem), a na koniec pobiegną w okolice Starówki i katedry. Jednym słowem - wysiłek tylko dla dobrze przygotowanych, a dla mieszkańców dzień na spacer, bo do późnych godzin popołudniowych wiele ulic będzie zamkniętych lub będą ograniczone przejazdy. Start zawodów o 9.

Uczestnicy - a może być ich około 700 - wybierali między dystansem krótszym i dłuższym. Ten pierwszy obejmuje 950 m pływania, 45 km jazdy na rowerze oraz 10,5 km biegu. Dystans dłuższy jest dwa razy obszerniejszy. Do dłuższego dystansu zapisało się 135 zawodników, do krótszego - ponad 500. A zapisywać się było można do końca czerwca i nie za darmo. Za udział w zawodach trzeba było zapłacić od 100 do nawet 800 złotych! Frekwencja pokazuje, że wpisowe nie zniechęca, a w Polsce (zdecydowana większość uczestników będzie spoza Szczecina) rośnie liczba sportowców amatorów lubiących często ekstremalne wydarzenia sportowe.

Czas na przedstawienie trasy.

Trasa pływackaTylko w Szczecinie sportowcy będą pływać w rzece i nie wiadomo, jak zareagują na nurt Odry i jej temperaturę. W innych imprezach z cyklu Enea Tri Tour triathloniści rywalizują w jeziorach.

W Szczecinie start zlokalizowany jest tuż przy wejściu do wody. Jedna pętla wynosi 950 m i przebiega po prostokącie między mostem Długim a Trasą Zamkową - na każdej z 4 boi trasa skręca w lewo. Meta etapu pływackiego zlokalizowana jest w miejscu startu.

Na dystansie długim do pokonania są 2 pętle, na dystansie krótkim 1.

Trasa do jazdy na rowerzeJedna pętla trasy kolarskiej liczy 30 km, zatem na dystansie długim do pokonania będą 3 pełne pętle, a na krótkim jedna pełna pętla oraz druga skrócona o połowę. Nawrót dystansu krótkiego na drugą pętlę znajduje się na alei Wojska Polskiego.

Etap rowerowy rozpoczyna się w strefie zmian na Nabrzeżu Wieleckim, by szybko przedostać się na szerokie asfaltowe ulice miasta.

Trasa rowerowa początkowo jest płaska i szybka, lecz na 11. kilometrze uczestników czeka 1,5-km stromy podjazd na ulicy Miodowej. Na trasie zlokalizowane są 2 punkty żywieniowe co 15 km.

Uwaga - zabroniony jest tzw. drafting, czyli jazda na kole, czy jazda w grupach. Każdy z kolarzy musi zachowywać odstępy ok. 7-10 m od wyprzedzającego go sportowca.

Uczestnicy szczecińskich zawodów przejadą ulicami: Jana z Kolna, Łady, Dubois, Malczewskiego, Matejki, Piłsudskiego, Jana Pawła II, Moniuszki, Ogińskiego, Wyspiańskiego, Wojska Polskiego, Kupczyka, Miodową. Zamknięcie trasy rowerowej dla samochodów zaplanowano do godz. 15.

Trasa biegowaJedna pętla trasy biegowej mierzy 5,2 km, zatem na dystansie krótkim do pokonania będą 2 pętle, na długim 4. Trasa rozpoczyna się na Wałach Chrobrego i w całości wiedzie po ulicach Starego Miasta w Szczecinie. Na całej długości trasy obowiązuje ruch lewostronny. Nawierzchnia to asfalt, kostka brukowa oraz kamienna. Punkty żywieniowe znajdują się co 2,5 km.

Trasa etapu biegowego obejmie m.in.: bulwar Piastowski, Nadbrzeże Wieleckie, ulicę Rycerską, Koński Kierat, plac Orła Białego, Tkacką, Łaziebną i Mariacką. Zamknięcie trasy biegowej dla ruchu kołowego - do godz. 17.30.

Harmonogram niedzielnych zawodów

Godz. 8 - oficjalne rozpoczęcie zawodów na scenie

Godz. 9 - start na dystansie krótkim

Godz. 9.30 - start na dystansie długim

Godz. 11 - przewidywany pierwszy zawodnik na mecie na dystansie krótkim

Godz. 13.30 - przewidywany pierwszy zawodnik na mecie na dystansie długim

Godz. 17.50 - ceremonia wręczenia nagród i uroczyste zakończenie Triathlon Szczecin

Inne atrakcje

Organizatorzy pomyśleli też o kibicach, którzy w okolicach Odry przyjdą dopingować zawodników. Czekać na nich mają różne atrakcje: targi sprzętu sportowego, pokaz flyboard (tuż przed rozpoczęciem zawodów), występy artystyczne, maraton spinningowy, wieczorny koncert Mezo i pokaz fajerwerków.

Co ciekawe - jednym z uczestników ma być Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. Ale będą też triathloniści z Japonii, Anglii czy Czech, a swoich porad dla uczestników nie będą szczędzili tzw. ambasadorzy imprezy - Marek Kolbowicz (były mistrz olimpijski z Pekinu w wioślarstwie ma nawet wziąć czynny udział w rywalizacji) i Mateusz Sawrymowicz (były mistrz świata w pływaniu).

Sponsor tytularny zadba m.in. o tzw. pasta party dla zawodników, przygotowanie punktów odżywczych czy strefy finishera, w której triathloniści będą mogli odpocząć po skończonej rywalizacji.