ME w Zurychu: Srebro i dobre miejsca sportowców z Pomorza

Lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Zurychu zakończone. Dorobek Polaków - 12 medali (2 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych), dorobek sportowców z Pomorza Zachodniego - srebro Krystiana Zalewskiego i kilka dobrych miejsc.
- Prezes PZLA przed mistrzostwami powiedział, że liczy na 10 medali, ja stawiałem na 5-7. Dorobek przekroczył nasze oczekiwania - mówi szef Sportingu Międzyzdroje, a kiedyś świetny lekkoatleta (wicemistrz świata i Europy w latach 80.) Bogusław Mamiński. - Mamy w kadrze miks - są wielcy, doświadczeni liderzy, ale i grupa młodych sportowców, którzy chcą wejść na szczyt. Cieszy mnie nie tylko dorobek medalowy, ale i wiele miejsc czwartych czy piątych. To pokazuje, że mamy zaplecze.

Zachodniopomorskie w Zurychu reprezentowała piątka sportowców (szóstym był Marcin Lewandowski. Wychowanek UKL Ósemka Police teraz jednak reprezentuje Zawiszę Bydgoszcz). Najlepiej spisał się Krystian Zalewski, który wróci do kraju ze srebrnym medalem w biegu na 3000 m z przeszkodami. - Radość podwójna, bo to chłopak z mojej konkurencji. Znam go od lat, obserwuję rozwój kariery i muszę jedno podkreślić - Krystian wytrzymał presję. Był faworytem do medalu i go zdobył. Nie jest to takie łatwe - uważa Mamiński.

Bardzo fajnie zaprezentowały się panie: Małgorzata Hołub (Bałtyk Koszalin) dwa razy zajmowała piąte miejsce - indywidualnie w biegu na 400 m (duża niespodzianka) i w sztafecie 4x400 m (lokata adekwatna do możliwości). O szybsze 2-3 kroki od medalu była Renata Pliś. Zawodniczka Maratonu Świnoujście przybiegła czwarta na metę wyścigu na 1500 m oraz była 12. na 5 km. Panowie - poza Zalewskim - ciut słabiej. Tyczkarz Piotr Lisek (OSOT Szczecin) miał drugi tegoroczny wynik w Europie, ale w ME zajął szóstą pozycję. A Marcin Chabowski (Pomerania Szczecinek) był czwarty w rankingach przed startem maratonu - pięknie walczył przez 35 km (prowadził), by nie wytrzymać narzuconego tempa i zejść z trasy.

Przed lekkoatletami wypoczynek, kilkutygodniowe urlopy, a od października rozpoczną się przygotowania do przyszłorocznych MŚ w Pekinie.