Sport.pl

Padnie kolejny rekord w Półmaratonie Gryfa w Szczecinie

Organizatorzy najbardziej prestiżowej imprezy biegowej na Pomorzu Zachodnim wpadli na bardzo prosty sposób, by zachęcić kolejnych śmiałków do przebiegnięcia półmaratonu.
Co najczęściej przerażało i zniechęcało chętnych do zmierzenia się z dystansem 21,095 km? Dystans. Dlatego też tegoroczną imprezę zmodyfikowano. Kto nie chce wystąpić w półmaratonie, może pobiec na dystansie 10 km. Do krótszego dystansu zapisało się 350 biegaczy, którzy za rok - bogatsi w doświadczenie - mogą zasilić półmaraton. Na liście zgłoszonych do tradycyjnego dystansu jest już ponad 1600 osób. Jest pewne, że padnie frekwencyjny rekord, ale zgłoszenia trwają do soboty, więc chętnych będzie przybywać.

Początek imprezy o godzinie 9.50. Wtedy na nową trasę ruszą rolkarze (już jest kilkudziesięciu chętnych). 10 minut później wspólnie wystartują biegacze na 10 km i 21 km.

- Trasa będzie rozpoczynała się przy Jasnych Błoniach, a rozwidlenie tych dwóch dystansów nastąpi w okolicach Wałów Chrobrego. To właśnie stamtąd obie grupy, różnymi drogami, będą wracały pod Urząd Miasta - tłumaczył na konferencji prasowej Jacek Kozłowski, dyrektor Półmaratonu Gryfa.

Wśród uczestników nie zabraknie obcokrajowców, zawodowców. Wystartuje m.in. czwórka Kenijczyków, będą też zawodnicy z Rosji, Niemiec, Ukrainy, Szwecji czy Białorusi. Oni będą walczyć o wygrane, nagrody, ale 90 procent biegaczy to amatorzy, którzy będą walczyć ze swoimi rekordami życiowymi.

- Pierwszych zawodników na mecie spodziewamy się około godziny 11.05. Czas przeznaczony na ukończenie biegu został ustalony na maksimum trzy godziny - mówi Kozłowski.

35. Szczeciński Półmaraton Gryfa to nie tylko wielkie sportowe święto na ulicach miasta, ale i pewne utrudnienia dla kierowców. Trasę biegu wyznaczono m.in. w okolicach placu Rodła i placu Żołnierza, więc możliwe są korki.

- Przygotowaliśmy specjalne plany objazdowe dla każdej z ulic, ale ulice nie będą w pełni przejezdne, więc jakieś utrudnienia w komunikacji samochodowej na pewno się pojawią - przestrzega dyrektor Półmaratonu Gryfa.

Do udziału w biegu można zapisywać się jeszcze w piątek i sobotę w biurze zawodów przy Jasnych Błoniach.