Sport.pl

Kort centralny w Szczecinie imienia Bohdana Tomaszewskiego

Dotychczas bezimienny główny kort szczecińskiego kompleksu, na którym rozgrywany jest Pekao Szczecin Open, najstarszy zawodowy turniej tenisowy w Polsce, od piątku nosi imię Bohdana Tomaszewskiego


Uroczystość odbyła się o godz. 18.30 na kortach przy al. Wojska Polskiego. Niestety zdrowie nie pozwoliło Bohdanowi Tomaszewskiemu na osobiste przybycie do Szczecina. Przysłał list, który odczytał dyrektor fundacji Bohdana Tomaszewskiego Jakub Kowalski: "Wielki zaszczyt, jaki mnie tu spotyka, jest jakąś klamrą zamykającą moją blisko 70-letnią pracę dla polskiego sportu. Ten zaszczyt to najwspanialszy doping, bym starał się dalej pracować. W wyobraźni jestem na tym korcie i czuję jego nawierzchnię. Za chwilę będę biegł, żeby odbić dropszota albo gonił uciekającego loba" (cały list - poniżej).

Jak Bohdan Tomaszewski odkrył kort

93-letni nestor dziennikarstwa sportowego i Mistrz Mowy Polskiej z roku 2001 prawie całe swoje życie spędził w Warszawie. Prawie, bo tuż po wojnie na trzy lata przybył na Pomorze Zachodnie. Najpierw na krótko do Koszalina. Potem na prawie trzy lata do Szczecina. Tu, oprócz pracy w dziale sportowym Kuriera Szczecińskiego, czas wolny spędzał na kortach przy al. Wojska Polskiego. Zaniedbany przez wojnę obiekt przywracał do życia.

Po latach na łamach "Gazety Wyborczej" Tomaszewski wspominał: - Grałem z Lulkiem Popławskim. On zagrał loba. Nieczysto. Ramą. Piłka poleciała daleko poza kort. Niedaleko był domek klubowy - śni mi się on do dziś - a za nim rosły krzewy. Ja poszedłem tam szukać tej piłki. Nie mogę znaleźć, przedzieram się przez te krzewy i patrzę, a tam na dole jest kolejny kort. Ale inny, lepszy. Główny kort! Centralny. Bez linii wprawdzie, ale z trybunkami usypanymi wokół. Cudowny, czerwony kort! Na środku stał rozbity łazik z literami LW - Luftwaffe. Oczywiście pierwsza myśl: "Co my tu będziemy grali na bocznych kortach, my chcemy na centralny".

Odsłonięcie tablicy

Ten cytat znalazł się na tablicy informacyjnej, która stanęła przed kortem centralnym. A tablicę, po odczytaniu listu, odsłonili: prezydent Szczecina Piotr Krzystek, Jakub Kowalski, dyrektor turnieju Krzysztof Bobala i wyżej podpisany, jako inicjator nadania imienia i przedstawiciel "Gazety Wyborczej".

List Bohdana Tomaszewskiego

Szanowni i Drodzy Państwo,

Jestem razem z Wami i stoję na tym korcie w Szczecinie wciąż tak bardzo mi bliskim, choć tyle lat upłynęło od czasu kiedy grałem na nim.

Jestem jednocześnie bardzo dumny i bardzo zmartwiony, że nie mogę być w dniu tak dla mnie ważnym i zaszczytnym.

Ten kort jest mi bardzo bliski, choć tak daleki od kortów mojej rodzinnej Warszawy, gdzie uczyłem się grać w tenisa i jako chłopiec podobno nieźle się zapowiadałem. To były początki, ale najważniejszy i najtrudniejszy czas mojej przyjaźni z tenisem przypadał na koniec lat 40-tych, a więc tuż po wojnie, kiedy właśnie tu w Szczecinie już jako nie junior, ale dorosły zawodnik miałem zaszczyt organizować Szczeciński Klub Tenisowy i bronić jego barw w ogólnopolskich turniejach i międzynarodowych meczach.

Właśnie w Szczecinie stawiałem pierwsze kroki jako dziennikarz. Wielki zaszczyt jaki mnie tu spotyka jest jakąś klamrą zamykającą moją blisko 70-letnią pracę dla polskiego sportu.

Ten zaszczyt to najwspanialszy doping bym starał się dalej pracować. W wyobraźni jestem na tym korcie i czuję jego nawierzchnię. Za chwilę będę biegł, żeby odbić dropszota albo gonił uciekającego loba.

Serdecznie dziękuję za to czym mnie nagrodziliście.

Bohdan TomaszewskiKomentarze (3)
Kort centralny w Szczecinie imienia Bohdana Tomaszewskiego
Zaloguj się
 • szesnastusynowbenka

  Oceniono 14 razy 14

  szacunek dla tego gentlemana,

  pana

  Bohdana

  Tomaszewskiego.

 • hen354

  Oceniono 7 razy 7

  Zeby takich ludzi bylo odrobine wiecej... w sporcie w telewizji w sasiedztwie. obawiam sie jedanak to te relikt a wktorce dinozaur.

 • cezar85

  Oceniono 6 razy 6

  gratulacje

  nikt sobie bardziej nie zasłużył

  ps. miła wyjątek od ogólnej ostatnio tendencji

  nazywania byle kałuży imieniem jakiegoś gamonia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX