Podsumowanie 2014 roku - najlepszy sportowiec: lekkoatleta Krystian Zalewski

Już po raz ósmy dział sportowy GW Szczecin i szczecin.sport.pl wybierają najlepszego sportowca, trenera, wydarzenie i klapę roku. Za ostatnie 12 miesięcy we wszystkich kategoriach była rywalizacja. Duży zgryz już na starcie, czyli wyborze najlepszego sportowca.
Po pierwsze rok nie obfitował w wybitne sukcesy sportowe - może z takiej racji, że np. w lekkoatletyce czy pływaniu nie przeprowadzono mistrzostw świata. Ale z imprez rangi ME - nasi wracali z medalami. Dwóch panów "Z" ze srebrami i to głównie z tej dwójki wybieraliśmy tego najlepszego.

Krystian Zalewski (Barnim Goleniów) zdobył srebro na ME w Zurychu w rywalizacji na 3000 m z przeszkodami. Na metę goleniowianin wpadł trzeci, ale zwycięskiego Francuza zdyskwalifikowano za... zdjęcie koszulki przed metą. Zalewski miał świetny cały sezon - notował dobre wyniki w międzynarodowych startach, na arenie krajowej zdobył dwa złote medale w MP. I co dla nas ważne - lekkoatletyczne ME zgromadziły najlepszych, w przeciwieństwie do ME kolarzy torowych. Z nich Damian Zieliński (Gryf Szczecin) też wrócił ze srebrem w sprincie, ale u torowców liczą się głównie MŚ. Wiele krajów na ME wystawia młodzieżowców lub kolarzy z zaplecza pierwszych składów. Umniejsza to sukces Zielińskiego, choć doceniamy fakt, że szczecinianin wrócił na podium ME.

Inne kandydatury też się pojawiły. Po raz pierwszy mocnym 'typem' był piłkarz. Marcin Robak wbił Lechowi 5 bramek, a także został królem strzelców sezonu 2013/14. Tyle, że w drugim półroczu już było dużo gorzej. Z gier zespołowych na wyróżnienie na pewno zapracowały siatkarki Chemika (może szczególnie Małgorzata Glinka) czy skrzydłowy szczypiornistów Pogoni Wojciech Zydroń. Były też mocno nagłaśniane sukcesy naszych wojowników - np. Michała Materli czy Marcina Parchety.

Kogo wyróżniliśmy w minionych latach?

2013 - Paweł Furtek (pływanie)

2012 - Marta Pihan-Kulesza (gimnastyka sportowa)

2011 - Marcin Matkowski (tenis)

2010 - Przemysław Czerwiński (skok o tyczce)

2009 - Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski (wioślarstwo)

2008 - Marek Kolbowicz i Konrad Wasielewski (wioślarstwo)

2007 - Mateusz Sawrymowicz (pływanie)