Sobota z ergometrami w Azoty Arenie. Pierwszy raz - historyczne wydarzenie

Już w sobotę hala widowiskowo-sportowa w Szczecinie stanie się europejskim centrum wioślarstwa. Tu odbędą się mistrzostwa Europy, Polski oraz zawody dla amatorów
Ergometry to specjalistyczne urządzenia, które pozwalają wioślarzom na treningi podczas sezonu zimowego, gdy ćwiczenie na wodzie jest niemożliwe.

Wydarzenie zapowiada się bezprecedensowo, ponieważ mistrzostw Europy w tej dyscyplinie dotąd nigdzie nie było.

- Jestem bardzo zadowolony z tego, że to właśnie my będziemy mieli okazję tworzyć historię - mówił podczas ostatniej konferencji prasowej Krzysztof Soska, wiceprezydent Szczecina. - Weźmiemy udział w wydarzeniu naprawdę niezwykłym i myślę, że ergometry opanują cały ten wielki budynek. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców, którzy mogą wziąć czynny udział w zawodach lub po prostu dopingować zawodników z trybun.

Zmierzenie się z ergometrem będzie możliwe dla wszystkich. W planie imprezy przewidziano zawody dla amatorów. Starty odbędą się w różnych kategoriach wiekowych, a wezmą w nich udział osoby, które zapłaciły 40 zł wpisowego.

- W Szczecinie gołym okiem widoczne jest to, że mieszkańcy coraz bardziej cenią sobie ruch i wysiłek sportowy - mówił podczas spotkania z mediami Marek Kolbowicz, złoty medalista olimpijski z Pekinu w wioślarstwie, a obecnie radny miasta. - Ta tendencja utrzymuje się od jakiegoś czasu, a w parkach bezustannie widuje się ludzi, którzy biegają i chociażby w taki sposób dbają o kondycję fizyczną. Ja, jako były zawodnik, nie powiem, że ergometry są fajne, ale na pewno uczą pokory i stanowią podstawowy element treningowy dla każdego wioślarza.

Oprócz mistrzostw Europy oraz zawodów dla amatorów przewidziane są także konkurencje dla zawodników krajowych. Dotąd "Mekką" polskiego wioślarstwa był Wrocław, gdzie odbywały się poprzednie edycje mistrzostw Polski. Teraz nadeszła kolej na Szczecin. - Na te zawody przyjeżdżają dosłownie wszyscy wioślarze z kraju, więc tym bardziej cieszę się, że tym razem pojawią się oni właśnie w naszym mieście. Zapowiada się superimpreza - dodał z uśmiechem Kolbowicz.

W Azoty Arenie ustawione zostaną 24 ergometry do oficjalnych wyścigów oraz ponad 40 maszyn treningowych. Zawodnicy startować będą na dystansie 2000 metrów i 1000 metrów (niepełnosprawni). W całej imprezie ma wystartować około 600 wioślarzy.

Zawody powinny rozpocząć się o godz. 9 mistrzostwami Polski. Później (po oficjalnym otwarciu, które nastąpi w południe) wystartują mistrzostwa Europy. Na 15 planowane jest rozpoczęcie konkurencji dla amatorów.

Wstęp na teren obiektu będzie bezpłatny. Więcej informacji dotyczących imprezy znajduje się na stronie www.ecrowing2015.pl