Eczacibasi Stambuł triumfatorem Ligi Mistrzyń w siatkówce [ZDJĘCIA]

Turczynki w wielkim finale pokonały 3:0 włoskie Yamamay Unendo Busto Arsizio. To był czwarty, ostatni i najważniejszy mecz szczecińskiego turnieju, a kibice nie doczekali się wielkich emocji.
Nie znaczy to, że poziom meczu był słaby. Zespoły prezentowały naprawdę najwyższy poziom siatkówki, ale gdy tylko rywalizacja przekraczała 15. punkt - Turczynki zaczynały dominować.

W pierwszym secie Eczacibasi miało chwilowe problemy z zatrzymaniem atakującej Valentiny Diouf, świetnie grała też Joanna Wołosz i Busto prowadziło nawet 16:12. Ale po drugiej przerwie technicznej Turczynki wróciły na parkiet odmienione - zdecydowanie szybciej i lepiej zaczęły ustawiać blok, Diouf już nie była tak skuteczna, a nie miał jej kto zastąpić. Ich przewaga rosła z każdą akcją i koleżanki Wołosz nie były w stanie zatrzymać ekipy Eczacibasi.

Drugi set wyrównany był tylko do stanu 10:10. Później grało już tylko Eczacibasi, w składzie którego szalała Bethania De La Cruz. Dominikanka mogła atakować z każdego skrzydła, a i tak była bardzo skuteczna. Tak pewnej zawodniczki Busto nie miało, więc w połowie drugiego seta trener Carlo Parisi zaczął wprowadzać zmiany, by jego liderki odpoczęły przed trzecią partią.

Ta okazała się najbardziej wyrównana, choć przeważały Turczynki. Tyle że Włoszki potrafiły kilkakrotnie odrobić kilkupunktowe straty i nawet było 22:21. O czas poprosił wtedy Giovanni Caprara, i jego drużyna nie dopuściła do emocjonującej końcówki. Znów Eczacibasi zaczęło stawiać taki blok, którego minięcie było sztuką. Żadna z Włoszek tego nie potrafiła - siłowe rozwiązania kończyły się autami, zbyt słabe - przejęciem piłki i kontrami. Turczynki zdobyły trzy punkty z rzędu i w pełni zasłużenie wygrały ten finał. Niespodziewanie krótki, niespodziewanie jednostronny.

W ostatnich latach Eczacibasi dochodziło kilka razy do Final Four, ale nie potrafiło zdobyć medalu. W Szczecinie od razu sięgnęło po klubowe mistrzostwo Europy.

Eczacibasi Stambuł - Yamamay Unendo Busto Arsizio 3:0

Sety: 25:22, 25:20, 25:21.

Skład Eczacibasi: Demir Guler, De La Cruz, Poljak, Furst, Larson, Karakoyun oraz Kuzubasioglu (libero) - Yilmaz, Ozdemir.

Skład Busto Arsizio: Wołosz, Ljubuszkina, Pisani, Marcon, Havelkova, Diouf oraz Leonardi (libero) - Perry, Michel, Caprara.