Pogoń Baltica zdobyła brązowy medal ekstraklasy piłkarek ręcznych

W czwartym spotkaniu rywalizacji o brązowe medale Pogoń Baltica Szczecin pokonała Start w Elblągu 36:28
To pierwszy medal Pogoni Baltiki na własne konto, ale 8. w historii kobiecego szczypiorniaka w Szczecinie. Poprzednie (trzykrotnie złoto, czterokrotnie wicemistrzostwo) wywalczyła Pogoń jeszcze w czasach wielosekcyjnego klubu. Po transformacji ustrojowej tamta Pogoń się rozpadła, kluby piłki ręcznej miały pod górkę, ale od paru lat sport zawodowy jest mocno wspierany z miejskiego budżetu i dzięki temu nasze miasto może się pochwalić kilkoma zespołami w elitach. PB jest drugą, która sięgnęła po medal. Przed rokiem srebro w ekstraklasie futsalu zdobyła Pogoń 04.

Jest to zarazem dobre zakończenie udanej wiosny zespołu. Pogoń dobrze spisywała się w Pucharze Polski (3. miejsce), a jeszcze lepiej w europejskim Challenge Cup (2. miejsce). W czwartek sięgnęła po brązowe medale MP. Przypomnijmy, że PB w ekstraklasie gra od września 2011 r. i z każdym sezonem osiągała coraz lepsze wyniki. Przed rokiem walczyła już o brązowe medale, ale przegrała rywalizację z Vistalem Gdynia 2:3. W tym roku szczecinianki walczyły z dużo słabszym Startem Elbląg, który w ćwierćfinale play-off wyeliminował AZS Koszalin.

W czwartek Pogoń przeważała od pierwszej akcji. Ewelina Kędzierska, bramkarka Startu, zdołała co prawda obronić pierwszy rzut szczecinianek, ale przy drugiej próbie Agaty Cebuli była już bezradna. Elblążanki w swojej pierwszej akcji popełniły błąd, Pogoń wyszła z kontrą, którą Start przerwał faulem. Aleksandra Zimny pewnie trafiła z rzutu karnego.

W 15. minucie Pogoń prowadziła już 10:6 i trener Startu musiał poprosić o czas. Elblążanki szybko rzuciły dwie bramki, ale równie szybko przyjezdne odpowiedziały tym samym.

Pogoń przeważała cały czas, kontrolowała przewagę, momentami ją powiększała do 6-8 bramek i nie popełniła błędów ze środowego spotkania, gdy elblążanki przejęły inicjatywę, odrobiły straty z pierwszej połowy i wygrały na finiszu. W czwartek szczecinianki były podwójnie skoncentrowane, a po ostatnim gwizdku podwójnie szczęśliwe.

Start Elbląg - Pogoń Baltica Szczecin 28:36 (15:19)

PB: Płaczek, Szywierska - Królikowska 9, Cebula 8, Zawistowska 6, Stasiak 4, Głowińska 3, Zimny 3, Jaszczuk 1, Stachowska 1, Kochaniak 1.