Błękitni Stargard rozpoczną przygotowania do nowego sezonu. Muszą się spieszyć

Błękitnym uda się najprawdopodobniej zachować silny skład, który dotarł do półfinału Pucharu Polski i ugruntował swoją pozycję w czołówce II ligi w poprzednim sezonie.
Dwa lata temu Błękitni awansowali do II ligi. Debiutancki sezon zakończyli na 4. pozycji i zapewnili sobie miejsce w zreformowanej II lidze. Zamiast dwóch grup - powstała jedna. W rozgrywkach 2014/15 stargardzianie znów należeli do czołówki, ale Polska poznała ich dzięki pucharowym występom. Dotarli do półfinału z Lechem Poznań, a gdyby nie krzywdząca decyzja sędziego Pawła Gila - może i zagraliby w finale.

Co teraz? Jeszcze wiosną wielu piłkarzy Błękitnych było wiązanych z klubami ekstraklasy i I ligi. Ale rzeczywistość dla samych zawodników okazała się gorsza. Żaden z nich jeszcze nie związał się kontraktem z klubem z wyższej klasy. Na testach w Cracovii jest Ariel Wawszczyk (lewy obrońca), z pierwszoligową Chojniczanką trenuje Łukasz Kosakiewicz (prawy obrońca). Pozostali... przedłużyli już kontrakty o rok, bądź zrobią to do końca tygodnia. W tej grupie będzie też Maciej Liśkiewicz, który chciał i miał trafić do Pogoni, ale w Szczecinie zmieniły się koncepcje. Rosły stoper był na krótkich testach w Piaście Gliwice, ale nie załapał się na obóz.

Z klubem na pewno pożegnała się trójka młodzieżowców, która była wypożyczona z Pogoni: Oskar Fijałkowski, Kamil Zieliński i Andrzej Kotłowski. Odchodzi również Bartłomiej Poczobut (koniec wypożyczenia z Gwardii Koszalin) i Andrzej Budnik (Unia Swarzędz). Po stronie zysków na razie tylko powrót do pierwszego składu Michała Magnuskiego, który wiosną trenował w rezerwach, oraz 21-letni bramkarz Jakub Kosiorek (wcześniej m.in. Salos Szczecin, Flota Świnoujście, Chemik Police).

- Do końca tygodnia czekam na wyjaśnienie ostatnich spraw personalnych. Mam nadzieję, że wszyscy zostaną - mówi trener Krzysztof Kapuściński. - Będziemy szukać nowych zawodników, ale głównie młodzieżowców. Mam w notesie wiele ciekawych nazwisk. Liczymy też na dalszą współpracę z Pogonią. Chciałbym, by dołączył do nas także starszy zawodnik, ale priorytetem są młodzieżowcy.

Kto na pewno zostaje ze starej kadry? Bramkarz Marek Ufnal; obrońcy: Tomasz Pustelnik, Patryk Baranowski, Wojciech Baszak; pomocnicy: Wojciech Fadecki, Maciej Więcek, Piotr Wojtasiak, Bartosz Flis, Rafał Gutowski, Bartłomiej Zdunek; napastnicy: Radosław Wiśniewski, Robert Gajda, Sebastian Inczewski, Michał Magnuski. Do zespołu dołączą juniorzy Grzegorz Szymusik, Patryk Łabacz i Grzegorz Rogala (ostatnio grał w młodzieżówce Lecha).

Od środy część zawodników rozpocznie indywidualne treningi z drugim trenerem Jarosławem Piskorzem, a od piątku na zajęciach pojawią się już wszyscy. Wtedy też rozpoczną się testy. W sobotę trener Krzysztof Kapuściński podzieli wszystkich zawodników na dwie drużyny i rozegrana zostanie wewnętrzna gierka. Po niej szkoleniowiec ustali skład na kolejny etap przygotowań. Od 6 lipca - tygodniowy obóz dochodzeniowy w Stargardzie. W jego trakcie Błękitni rozegrają dwa sparingi: z Chojniczanką (8 lipca) i Stilonem Gorzów (11 lipca).

18 lipca stargardzianie rozpoczną nową pucharową przygodę. W rundzie wstępnej zagrają z Gwardią w Koszalinie. Tydzień później towarzyski mecz z Kotwicą Kołobrzeg, a już 29 lipca do Stargardu przyjedzie ekstraklasowa Termalica Nieciecza (Puchar Polski). Początek ligi - 2 sierpnia.