Derby na inaugurację sezonu

Olimpia Szczecin podejmie w piątek Gryfa Szczecin. Mecz rozpocznie się o 17 na stadionie przy Bandurskiego


Nasze zespoły z różnymi celami przystępują do rozgrywek. Olimpia jest beniaminkiem i podstawowym jej celem będzie utrzymanie w I lidze. Gryf do tej klasy awansował przed rokiem, okrzepł i teraz chce powalczyć o awans.

Olimpia oparta na wychowankach

Działacze i szkoleniowcy Olimpii zaraz po wywalczeniu awansu przyznawali, że to był obowiązek drużyny, która górowała nad innymi drugoligowymi ekipami. Prawdziwy test siły zespołu ma przyjść w tym sezonie.

- Umiejętnościami nie odstajemy. Chcemy pokazać dobrą grę taktyczną - zapowiadali.

Na ile się to sprawdzi? Wyjaśnią pierwsze kolejki. Olimpia powinna być dobrze przygotowana do sezonu.

Zawodniczki pierwszego zespołu przebywały na obozie przygotowawczym w Golczewie. Rozegrały sparingi z Poznaniakiem (1:2), Unionem Berlin 1:11, oraz Turbiną III Poczdam 7:1. Zespół oparty jest na zawodniczkach, które wywalczyły awans do I ligi. - Mamy bardzo młodą drużynę. Średnia wieku wynosi 18 lat, a jeszcze w zanadrzu "napierają" młodsze "olimpijki", które będą na co dzień grały w rezerwach w II lidze i lidze trampkarzy - mówi Rafał Buryta, wiceprezes Olimpii.

Do pierwszego zespołu doszła jedynie Maja Wierzbicka z Juvenii Stargard. - Zgranie zespołu powinno być naszym głównym atutem. Zawodniczki grają coraz składniej wdrożonym w poprzednim sezonie systemem 4-2-3-1. Poszczególne formacje dużo pracowały nad zgraniem, co przyniesie efekty w nadchodzącym sezonie - zapewnia działacz.

O celach w klubie mówią krótko - utrzymanie. - Celem na pierwszą rundę jest zdobycie minimum 10 punktów, co pozwoliłoby na spokojną pracę zimą. Na pewno w każdym meczu będziemy walczyli o zwycięstwo i dziewczyny już wiedzą, jak walczyć z teoretycznie wyżej notowanymi rywalami. Jeśli podejdą odpowiednio skoncentrowane do poszczególnych spotkań, to możemy sprawić niejedną niespodziankę jako nowicjusz w I lidze - zapewnia Buryta.

Skład Olimpii na sezon 2008/2009. Bramkarki: Agnieszka Szelewa (22 lata, poprzednio w TKKF Gryf Szczecin), Beata Watychowicz(18, wychowanka), Karolina Wiktorowska (16, wychowanka), Katarzyna Krowiak (15, TKKF Gryf Szczecin). Obrońcy: Karolina Semczyszyn (18, wychowanka), Justyna Siwek (19, wychowanka), Ada Dumicz (18, wychowanka), Natalia Mokrzycka (17, wychowanka), Anita Janik (15, TKKF Gryf Szczecin), Agnieszka Ciesielska (18, wychowanka). Pomocnicy: Magdalena Lachman (17, wychowanka), Magdalena Hruzik (19, wychowanka), Joanna Stasińska (21, wychowanka), Marta Olszyna (20, Juvenia Stargard), Karolina Kowalczuk (17, Promień Mosty), Karolina Ćwiklińska (15, wychowanka), Sandra Okrasa (18, Promień Mosty), Agata Knera (19, TKKF Gryf Szczecin), Paulina Semczyszyn (22, wychowanka), Daria Sokołowska (19, wychowanka). Napastnicy: Dorota Kałuża (20, wychowanka), Nataly Barlage (20, Stilon Gorzów), Joanna Tokarska (16, wychowanka), Urszula Koczkodaj (15, Promień Mosty), Maja Wierzbicka (16, Juvenia Stargard). Zarząd: prezes Maciej Buryta, wiceprezesi Piotr Spunda i Rafał Buryta, trenerzy Przemysław Wróblewski, Rafał Buryta i Michał Jarmułowicz; kierownik Daniel Strzelecki; fizjoterapeuci Beata Buryta, Urszula Domańska i Agnieszka BobowskaGryf chce być mocny

- Jeśli wszystkie transfery dopniemy, powalczymy o awans - zapowiadał Leszek Drozdowski, działacz TKKF Gryf Szczecin.

Szczecinianki już w poprzednim sezonie otarły się o czołówkę. W pewnym momencie mogły powalczyć o pozycję lidera, ale pechowo przegrany mecz z Pragą w Warszawie przekreślił te szanse. Praga awansowała, a Gryf chce pójść teraz jego śladem.

Na testach latem było kilka zawodniczek, które powinny być poważnym wzmocnieniem składu. Tyle że rozmowy między klubami są trudne i nie wiadomo, czy Gryf dopnie wszystkie transfery. Jeśli nawet nie, to stary skład gwarantuje grę na dobrym poziomie.

- Wielką robotę u nas wykonuje trener Mariusz Misiura. Przy nim zawodniczki robią kolosalne postępy, co procentuje w rozgrywkach - chwali Drozdowski.

Gryf trenował u siebie, a w sparingach potrafił wysoko pokonać zespoły z polskiej ekstraklasy. Obóz odwołano ze względów oszczędnościowych, ale na Nehringa drużyna ma bardzo dobre warunki do treningów.

Szczecin jest na tyle atrakcyjnym ośrodkiem sportowo-naukowym, że do Gryfa akces zgłosiło kilka zawodniczek z Sianowa i Gorzowa, gdzie również są piłkarskie zespoły. - U nas będą miały szansę na rozwój. To jest nasza strategia, by wzmacniać zespół dobrymi zawodniczkami z regionu i jednocześnie zapewnić im naukę - wyjaśniali działacze.

Która strategia rozwoju okaże się lepsza w pierwszej kolejce rozgrywek 2008/09? Przekonamy się już dziś o 17 na stadionie Stali przy Bandurskiego.

Terminarz naszych zespołów

29 sierpnia: Olimpia Szczecin - TKKF Gryf Szczecin, 29.08, godz. 17, stadion ul. Bandurskiego

6-7 września: Olimpia - Medyk II Konin (7.09, godz. 13, stadion przy ul. Tenisowej); Gryf - Stilon Gorzów.

20 września: Kolejarz Łódź - Olimpia, Medyk II - Gryf.

4-5 października: Olimpia - MKS 2000 Tuszyn (4.10, godz. 15, stadion przy Bandurskiego), Gryf - Rolnik Biedrzychowice.

11-12 października: Stilon - Olimpia, Kolejarz - Gryf.

18-19 października: Olimpia - Rolnik (18.10, godz. 15, stadion ul. Bandurskiego), Gryf - Poznaniak Poznań.

25-26 października: Poznaniak - Olimpia, MKS Tuszyn - Gryf.