Kotwica zagra o I ligę, Chemik o pozostanie w II

II liga piłkarska: czy kołobrzeżanie zostaną "czarnym koniem" rozgrywek, a policzanom znów dopisze szczęście?
13 września 2008 r. Kotwica pokonuje na wyjeździe MKS Kluczbork 1:0 po bramce Władysława Sawczuka. Gospodarze mają pretensje do arbitrów za uznaną bramkę (niby padła ze spalonego), a goście cieszą się, bo po raz drugi w tym sezonie awansowali na pozycję wicelidera. Tamto zwycięstwo dużo da kołobrzeżanom, bo teraz wyprzedzają o punkt MKS. Tamtego dnia wielki triumf zanotował również Chemik Police. Zespół Marka Czerniawskiego pojechał do Bydgoszczy i zmiótł rywala 3:1 (po golach Bouby, Mateusza Jakuszczonka i Przemysława Ciołka). Dzięki temu wskoczył na 6. pozycję, najwyższą w drugoligowych zmaganiach.

Później drogi naszych ekip rozeszły się. Kotwica nadal spisywała się bardzo dobrze, Chemik wpadł w kadrowy kryzys, który w efekcie zepchnął nasz zespół w dolne rejony tabeli.

Jesień - warunkuje plany na wiosnę. Ludzie Kotwicy długo nie chcieli przyznać, że liczą na I ligę. Tak duża przewaga nad rywalami ze środka tabeli narzuca taki cel. Zimą nastąpił przełom i coraz częściej w Kołobrzegu mówi się o zapleczu ekstraklasy. Dziwić to nie może. Kołobrzeg - nadmorski kurort znany w kraju - może organizacyjnie poradzić sobie w I lidze, zaplanowana na ten rok modernizacja stadionu, choć się opóźnia, to latem powinna się rozpocząć, a skład od dwóch lat prowadzony przez trenera Tomasza Arteniuka gwarantuje dobry poziom gry. "Waleczne serca" - taki przydomek zyskali chłopcy Arteniuka u swoich kibiców. Sam szkoleniowiec wyjaśnia to faktem, że jego ekipa zawsze gra o trzy punkty, a wiele oczek zdobywała po golach w końcówce. Trzeba przyznać, że Kotwica ma wielkie szanse na awans. Przypomnijmy, że awansują dwie pierwsze ekipy, trzecia zagra w barażach. Przed Kotwicą jest zespół Gawinu Królewska Wola, który zimą rozpadł się i prawdopodobnie będzie grał jako Ślęza Wrocław. Już bez dużych aspiracji. Reszta mocnych ekip za Kotwicą. Pogoń traci trzy punkty, Zagłębie Sosnowiec aż 10, a Zawisza - 12. Te ekipy najgłośniej mówią o pierwszoligowych aspiracjach. Mało tego - wszystkie drużyny przyjadą do Kołobrzegu wiosną, a własne boisko to zawsze spory atut.

Zimą Arteniuk znów przewietrzył skład. Odeszli zawodnicy, którzy się nie sprawdzili lub tacy, co nie wytrzymali pracy ze szkoleniowcem. Ten jest bardzo wymagający i zaskakuje w prowadzeniu drużyny. Nie ma u niego podstawowych i rezerwowych, tym trudniej rywalom przygotowywać się do meczów. Po zimowych przygotowaniach widać, że Kotwica powinna być mocna wiosną.

Tak wielkich aspiracji nie mają w Policach, choć i tam walka będzie o dużą stawkę. Chemik zajmuje miejsce spadkowe i chce się z niego wydostać. Trudno ocenić jego możliwości. Zimą klub stracił wiele pieniędzy (ograniczenia sponsorów) i kilku dobrych zawodników. W ich miejsce sprowadzono ciekawych graczy, ale nieogranych w II lidze. Optymizm można budować na postaci trenera Marka Czerniawskiego. Za jego kadencji w Policach zespół gra ciekawą piłkę. To już nie jest nudna bieganina za piłką, ale pomysł na atak. Gdyby szkoleniowiec miał więcej pieniędzy na transfery - jego zespół mógłby walczyć o coś więcej. A tak - musi stawiać na wychowanków i robią oni przy trenerze postępy. Czy uratują II ligę? Walka może być do ostatniej kolejki. Przed rokiem było podobnie i dopiero rzutem na taśmę policzanie zagwarantowali sobie występy na trzecim poziomie.Kotwica Kołobrzeg

? 2. miejsce po jesieni

? 38 punktów (bramki 34-18)

? u siebie: 7 zwycięstw, 2 remisy, 1 porażka

? na wyjeździe: 4 zwycięstwa, 3 remisy, 2 porażki

? Trener: Tomasz ArteniukSkład

Bramkarze: Dominik Sobański (27 lat), Mateusz Struś (21).

Obrońcy: Łukasz Miklasiński (22), Paweł Grocholski (23), Damian Kaciczak (20), Jonasz Kempa (21), Daniel Małkowski (22), Jakub Woropajew (20), Kamil Stankiewicz (21), Łukasz Kalinowski (19).

Pomocnicy: Oleksandr Żdanow (25, Ukraina), Jarosław Teśman (22), Michał Pietroń (24), Honorat Stróż (24), Paweł Pytlarz (23), Władysław Sawczuk (30, Mołdawia), Filip Marciniak (22), Łukasz Pietroń (21), Przemysław Rawa (23), Józef Misztal (22).

Napastnicy: Krzysztof Rusinek (22), Marcin Ziatyk (22), Andrej Gircha (24, Rosja).Przybyli: Pytlarz (Zagłębie Lubin), Ł. Pietroń, Sobański (obaj Lechia Gdańsk), Rawa (Legia II Warszawa), Woropajew (Stal Poniatowa), Ziatyk (Mieszko Gniezno), Gricha (Rosja).

Ubyli: Eugen Kowalczuk (Miedź Legnica), Filip Sysio (koniec kariery), Wołodymir Stareckyj (powrót na Ukrainę), Kamil Ryłka (OKS Olsztyn), Andrzej Matwijów (Polonia Słubice).

Chemik Police

? 16. miejsce po jesieni

? 18 pkt (bramki 21-36)

? u siebie: 2 zwycięstwa, 4 remisy, 4 porażki

? na wyjeździe: 2 zwycięstwa, 2 remisy, 5 porażek

? Trener: Marek CzerniawskiSkład

Bramkarze: Mateusz Wiśniewski (23 lata), Marcin Ochal (20).

Obrońcy: Kamil Bieniek (25), Artur Brzeziński (22), Rafał Krzyżanowski (20), Michał Szałek (21), Rafał Janicki (19), Łukasz Kargol (23).

Pomocnicy: Artur Echaust (27), Mateusz Jakuszczonek (19), Krzysztof Stefaniak (24), Mateusz Szałek (18), Kamil Wronka (22), Patryk Baranowski (18), Arkadiusz Jarymowicz (32), Piotr Dutkiewicz (26), Artur Pachulski (22), Jarosław Jóźwiak (20).

Napastnicy: Marek Sajewicz (33), Przemysław Ciołek (27), Radosław Erlich (22), Marcin Wydurski (21).Przyszli: Łukasz Kargol (Wybrzeże Rewal), Piotr Dutkiewicz (Czarni Żagań), Radosław Erlich (Pogoń Świebodzin), Kamil Wronka, Marcin Wydurski (obaj powrót z Wybrzeża Rewal), Patryk Baranowski, Rafał Janicki (wychowankowie).

Odeszli: Jakub Szałek (GKP Gorzów), Marcin Gumowski (Vineta Wolin), Leszek Muskała (szuka klubu), Marcin Miśta (Torgelover - Niemcy), Bouba (Maroko).