Spóźnieni przegrywają

Pogoń Szczecin przegrała ostatni sprawdzian przed rozpoczęciem sezonu ligowego. Niemiecki trzecioligowiec z Magdeburga wykorzystał strach i słabą grę w defensywie portowców
FC Magdeburg to 4. ekipa ostatniego sezonu w Regionallidze Nord (odpowiednik polskiej III ligi). Trzykrotny mistrz NRD, w 1974 r. triumfator Pucharu Zdobywców Pucharów, teraz mierzy w awans. Klub ma ku temu dobre warunki, a nowy stadion zrobił duże wrażenie na gościach ze Szczecina. Sami piłkarze Pogoni przyznawali, że na początku spotkania byli lekko spięci miejscem, w którym przyszło im grać. MDCC-Arena o pojemności ponad 27 000 widzów kosztowała ponad 30 mln euro. Kiedy takiego obiektu doczekamy się w Szczecinie? Nieliczni kibice Pogoni też zadawali sobie takie pytanie. Naszych fanów było niewielu, choć organizatorzy przygotowali dla nich 3 tysiące miejsc (bilety od 9,5 do 11,5 euro), ale szczecinianie oszczędzają kasę na podróże po Polsce, które już wkrótce się rozpoczną. Niemców też była garstka, ale chociaż doczekali się niezłej gry gospodarzy.

Ci już do przerwy wbili Pogoni trzy bramki. Winni byli, ale wnioski po sparingach musi przede wszystkim wyciągać szkoleniowiec. Występ w Magdeburgu miał mu podpowiedzieć wyjściowy skład na najbliższe mecze o stawkę. Czy wszystko jest już jasne? Raczej pytań przybyło, bo jeśli pierwszy skład w soboty miałby zagrać w środę w Elblągu, to egzamin oblał. Po przerwie na boisku pojawiło się pięciu nowych graczy i gra była lepsza. Mógł to być jednak efekt słabszej dyspozycji zadowolonych z wysokiego prowadzenia Niemców. Honorowego gola zdobył Piotr Petasz, który pokonał bramkarza strzałem z dystansu. Petasz zapomniał już o kontuzji kolana, którą odniósł przed tygodniem. Były nawet obawy, że naruszone mogły być wiązadła, co spowodowałoby dłuższy odpoczynek. Seria badań jednak to wykluczyła i lewy pomocnik wrócił do gry. Pogoń czeka teraz na potwierdzenie z PZPN, że ten piłkarz będzie mógł grać od początku sezonu, choć poprzedni zakończył z 7 żółtymi kartkami. Powinien pauzować jeden mecz w nowym cyklu, ale związek zmodyfikował przepisy.

Wydaje się, że Petasz jest pewniakiem do jedenastki. Marcin Nowak na prawej obronie, Marcin Woźniak na lewej, Piotr Koman, Tomasz Parzy w środku oraz Olgierd Moskalewicz i Piotr Prędota w ataku - wszyscy są w jedenastce. Kto jeszcze?

- Wątpliwości jest już mniej - zapewniał na pomeczowej konferencji prasowej trener Piotr Mandrysz. - Dziś nasza obrona nie funkcjonowała tak, jak powinna. To efekt ciągłego zgrywania się.

- Kiedy okazało się, że nie możemy zagrać z Hansą Rostock, musieliśmy znaleźć innego dobrego przeciwnika. Pogoń grała dziś agresywnie i była ciężkim przeciwnikiem. Cieszę się z korzystnego rezultatu, tym bardziej że już za tydzień gramy w Pucharze Niemiec z Energie Cottbus - podkreślał Steffen Baumgard, szkoleniowiec FC.

FC Magdeburg - Pogoń Szczecin 3:1 (3:0)

Bramki. FC: Ujanović dwie (21. i 44.), Waccke (35.). Pogoń: Petasz (55.).

Pogoń: Pyskaty (46. Janukiewicz) - Nowak, Hrymowicz (46. Dymek), Wróbel, Woźniak (46. Petrik), Rogalski (46. Petasz), Koman, Parzy (46. Dziuba), Pietruszka (77. Rydzak), Moskalewicz, Prędota (63. Lebedyński).Prezentacja drużyny Pogoni już w poniedziałek. Ma rozpocząć się o 18 w hali SDS przy ul. Wąskiej i potrwa ok. godziny. Kibicom rozdane zostaną m.in. najnowsze plakaty zespołu, które później zawodnicy będą podpisywać. Będzie to dobra okazja, by podbudować zespół przed początkiem sezonu. Już w środę portowcy zagrają w Elblągu z Olimpią (beniaminek wygrał na inaugurację II ligi) w ramach Pucharu Polski, a w sobotę debiut w I lidze - spotkanie z GKS Katowice.Trwa przedsprzedaż karnetów na rundę jesienną w Szczecinie. Można je kupić w siedzibie klubu (od 9 do 15), a także - dzięki porozumieniu władz Pogoni ze Stowarzyszeniem Kibiców - w CH Fala przy ul. Wyzwolenia (w sprzedaży karnety na sektory 1-19), w sklepie z odzieżą sportową przy ul. Jagiellońskiej 10 (sektory 1-2, 7-19) oraz w sklepie sportowym "Aut" w Stargardzie (sektory 1-2, 7-19). Wszyscy kibice spoza tych miast mogą składać zamówienia grupowe pod adresem wspolpraca@portowcy.org.