Dębno stolicą polskiego maratonu

Lekka Atletyka. W niedzielę (godz. 11, ul.Mickiewicza) rusza 37. międzynarodowy maraton w Dębnie. Jedna z najciekawszych imprez tego typu w województwie.
Zgłosiło się 1500 zawodników z wielu państw świata. - Ponieważ stawiamy na jakość sportową imprezy, nie chcemy przyjmować więcej biegaczy - tłumaczy Stanisław Lenkiewicz, dyrektor maratonu z Ośrodku Sportu i Rekreacji w Dębnie.

Dębno posiada najszybszy bieg w kraju. Czasy zwycięzców wahają się zwykle w granicach 2.11-2.12, kiedy inne masowe biegi w Warszawie czy Poznaniu mogą liczyć zwykle na 2.15. Poziom gwarantują Kenijczycy, Etiopczycy oraz biegacze zza wschodniej granicy. Polacy nie należą do najlepszych specjalistów na tym dystansie.

- Moim faworytem w tym roku jest Witalij Szafar z Ukrainy. Liczę, że rekord biegu (2.10,59) zostanie pobity - zapowiada Lenkiewicz.

Zawodnicy muszą pokonać trzy pętle o długości 14 km na trasie Dębno - Dargomyśl - Cychry, na której nie powinno zabraknąć kibiców.

- Tu też jesteśmy rekordzistami. Dlatego, że maratony w innych miastach są imprezą jedną z wielu. Fani gromadzą się zwykle na starcie i mecie wyścigu. U nas fanów można spotkać na całej trasie, dla nich to sportowy piknik. Każdy posiada listę startową i kibicuje swojemu ulubieńcowi - tłumaczy dyrektor.

Rok temu triumfował Kenijczyk Kibowen-Kosgei Mathew. Zwycięzca maratonu otrzyma 15 tys. zł, najlepsza kobieta 10 tys. Rodzimi zawodnicy walczą o mistrzostwo Polski. Medali bronią Radosław Dudycz (Team Run Gdańsk) i Edyta Lewandowska (RKS Łódź).

Impreza będzie dwudniowa (sobota-niedziela). W jej ramach odbędzie się również bieg rodzinny i MP policjantów oraz bieg strażaków.

Dobry poziom organizacyjny sprawił, że miasto dostało już organizację kolejnej 38. edycji biegu połączonej z MP - 10 kwietnia 2011 roku.