Pewne: Kusociński w Szczecinie

LEKKOATLETYKA. 25 czerwca Stadion im. Wiesława Maniaka przy ul. Litewskiej będzie areną międzynarodowego Memoriału im. Janusza Kusocińskiego ?Szczecin Cup 2011?.
Wczoraj przedstawiciele miasta i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki podpisali umowę trzyletnią. "Kusociński" od lat był związany ze stolicą (pierwsza edycja odbyła się w 1954 r.), choć później wiele edycji odbyło się w innych miastach. W ostatnich sezonach związek próbował nadać zawodom odpowiedniej rangi, zapraszano gwiazdy, trochę obowiązkowo startowali też najlepsi polscy lekkoatleci. Impreza jest uwzględniona w kategorii Premium, czyli ciut gorszy niż zawody z Diamentowej Ligi. Podobną kategorię miał też Europejski Festiwal Lekkoatletyczny w Bydgoszczy oraz - gdyby doszedł do skutku - Pedros Cup w Szczecinie. Właśnie fakt, że organizatorzy "Pedrosa" zrezygnowali z tegorocznej edycji - doprowadził do zmian w magistracie i mobilizacji władzy, by przejąć "Kusocińskiego".

- Jako PZLA dążyliśmy do podpisania umowy ze Szczecinem, choć długo się zastanawialiśmy, jak wyprowadzić mityng z Warszawy. Dlaczego podjęliśmy taką decyzję - nie chcę mówić - stwierdził podczas oficjalnej konferencji prasowej Jerzy Skucha, prezes PZLA. - O wyborze Szczecina zadecydowały trzy argumenty: po pierwsze - niespotykana życzliwość władz miejskich do przeprowadzenia takich zawodów; po drugie - perfekcyjna organizacja imprez lekkoatletycznych na tym stadionie w poprzednich latach, i chodzi mi o zawody mistrzowskie i komercyjne; po trzecie - wspaniały obiekt i publiczność - pamiętam widok, gdy na "Pedrosie" brakowało miejsc na trybunach dla kibiców.

Kogo zobaczymy 25 czerwca w Szczecinie, jakie będą inne atrakcje i jaką rangę będzie miał mityng - wyjaśni się dopiero wiosną. Umowa podpisana jest na trzy lata, a miasto zobowiązało się, że będzie przekazywać corocznie 600 tys. zł do budżetu imprezy i razem ze związkiem będzie poszukiwać sponsorów. Działacze PZLA zadeklarowali, że zrobią wszystko, by do Szczecina przyjechały największe polskie gwiazdy i by miały dobrych konkurentów.

Przy okazji wczorajszej konkurencji zaprezentowano nowe oświetlenie (1000 luxów) na obiekcie. Kolejną ważną inwestycją ma być budowa drugiej trybuny, ale to już jest zapowiadane od trzech lat