Nie jest tak, jak być powinno

I LIGA PIŁKARSKA. Trener Pogoni Szczecin Artur Płatek zanalizował wyniki badań wytrzymałościowych i szybkościowych swoich podopiecznych. Jest źle, ale zimą zawodnicy mają nadrobić zaległości.
Przez cały ostatni tydzień trwały badania wydolnościowe piłkarzy. Szkoleniowcom bardzo zależało na tej analizie. Pogoń jesienią strzeliła tylko 5 bramek w ostatnich 30 minutach meczu (3 w ostatnich 10 minutach), straciła znacznie więcej - 14 z 27 (w ostatnich 15 minutach - 9). Te statystyki pokazują, że w ubiegłym roku zaniedbano przygotowanie fizyczne i nie zdążono poprawić w krótkiej letniej przerwie. Trenerem był wówczas Piotr Mandrysz. Nowy szkoleniowiec jeszcze przed wynikami stwierdził, że nie będzie oceniał pracy swojego poprzednika. - Nie interesuje mnie, co było wcześniej, bo chcę iść do przodu - powiedział. Wczoraj tylko dodał: - Nie jest tak, jak być powinno.

Droga do uzyskania optymalnej wydolności piłkarzy będzie długa i ciężka. - Bo musimy dużo pracować. Dosłownie nad wszystkim, grupowo i indywidualnie - mówi Płatek. - Jeżeli będziemy realizować plan, to uda się wypracować taką wytrzymałość u zawodników, która powinna cechować pierwszoligowców. I nie będziemy tracić tylu bramek w ostatnich 15 minutach - zapowiada.

Pomóc ma w tym trener od przygotowania fizycznego, który zacznie pracę od stycznia. W Pogoni nie chcą zdradzić nazwiska, bo specjalista pracuje jeszcze w innym klubie (najprawdopodobniej w Górniku Zabrze).

Zawodnicy jeszcze nie rozjechali się do domów. Do 10 grudnia kadra trenuje wspólnie. Teraz trenerzy pracują m.in. nad tym, by zawodnicy dobrze weszli w styczniowy cykl przygotowań. We wtorek ćwiczyli w studiu fitness. Zajęcia prowadziła instruktorka, a trener Płatek notował w kajecie uwagi do swoich podopiecznych.

Od przyszłego piątku zawodnicy dostaną wolne aż do początku stycznia. Każdy z piłkarzy otrzyma jednak spis rzeczy, nad którymi będzie musiał pracować indywidualnie. Pierwsze zgrupowanie zaplanowane jest na 17 stycznia w Pogorzelicy. W planach jest także kilkudniowy wyjazd za granicę. Pierwszy sparing 24 stycznia z Lechią Gdańsk.