Pogoń zagra bez Ola

Olgierd Moskalewicz, Tomasz Parzy i Marcin Nowak nie są już zawodnikami Pogoni Szczecin. Wczoraj klub rozwiązał z nimi kontrakty za porozumieniem stron
- Negocjacje nie były łatwe. Najważniejsze, że doszliśmy do porozumienia - ocenia prezes klubu Artur Kałużny.

Zawodników nie widział w składzie trener Artur Płatek, więc rozpoczęły się długie rozmowy o rozstaniu. Piłkarze nie chcieli zrezygnować ze swoich wysokich kontraktów, a warunki ugody pozostają tajemnicą.

Tomasz Parzy (31 lat) w Pogoni Artura Kałużnego i Grzegorza Smolnego był od początku - od IV ligi. Był podstawowym graczem w IV i później w II lidze, ale na zapleczu ekstraklasy rzadko już nawet pełnił rolę zmiennika. Nowaka sprowadził do Szczecina Piotr Mandrysz. Był jednym ze "śląskiego" zaciągu. Obrońca (grał na środku i prawej stronie) przyczynił się do awansu do I ligi, ale popełniał coraz większą ilość błędów. Za to Moskalewicz do szczecińskiego klubu wrócił po prawie 5 latach przerwy przed rozpoczęciem poprzedniego sezonu. Prezesi ściągnęli ikonę klubu z myślą o walce o awans do ekstraklasy. Napastnik był liderem zespołu tamtej jesieni, ale od wiosny 2010 roku był w słabszej formie.

Bez tej trójki Pogoń w poniedziałek rozpocznie przygotowania do wiosny. Na zajęciach ma być również Bartosz Ława (zawodnik chciał wrócić do elity). - Rozmawiałem z nim w środę i powiedział, że w poniedziałek stawia się normalnie na treningu i jest do mojej dyspozycji. Dla mnie nie ma już tematu jego odejścia - mówi Płatek.

Będzie też kilku nowych graczy. Część z nich zostanie wyłoniona podczas sobotnich testów. Do Szczecina przyjadą zawodnicy z Polski i zagranicy (w większości pokażą się po raz pierwszy). Sobota będzie pierwszym z trzech dni sprawdzających ich umiejętności.

- Może któryś z zawodników pokaże się z tak dobrej strony jak Adam Frączczak [napastnik Kotwicy jest blisko podpisania umowy z Pogonią]. Zaprosiliśmy młodych, a najstarszy piłkarz może mieć 27 lat - wyjaśnia ideę testów Artur Płatek.

Niektórych do Szczecina ściągnęli trenerzy Pogoni, inni sami się zgłosili. Płatkowi zależało na sprawdzeniu 18-letniego pomocnika Legii Rafała Wolskiego, ale nie uzyskał zgody warszawskiego klubu. - Szkoda, bo chłopak mógłby grać w I lidze - uważa trener.

Szkoleniowiec potwierdził zainteresowanie trzema graczami Górnika Zabrze: Łukaszem Skorupskim (bramkarz), Tomaszem Chałasem i Adrianem Świątkiem (obaj napastnicy). Tyle, że nie zamierza ich testować, bo zna ich możliwości. Liczy na porozumienie w rozmowach działaczy na temat ich wypożyczenia.

Piłkarze, którzy związani są kontraktami z Pogonią, już są w Szczecinie i w niedzielę wezmą udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Większość z nich będzie można spotkać w niedzielę w CH Galaxy. Podzieleni zostali na 4 grupy. Od 12 do 14 do dyspozycji są: Tomasz Rydzak, Mikołaj Lebedyński, Marcin Juszczak, Łukasz Kupczanko, Robert Mandrysz. 14-16: Piotr Petasz, Maciej Mysiak, Dariusz Zawadzki, Paweł Bielecki, Omar Jarun. 16-18: Maksymilian Rogalski, Robert Kolendowicz, Przemysław Pietruszka, Marcin Dymkowski, Adrian Chodorowski.

- Będzie można nabyć plakaty i kalendarze z naszymi podpisami za symboliczną kwotę. Chętnie rozdamy autografy, będziemy też pozować do zdjęć - zachęca do przyjścia Maciej Mysiak, który nie obawia się rozmów z kibicami po jesiennej rundzie. - Wiem, jak wyglądało ostatnie pół roku, ale jestem bardzo otwarty. Miniony rok trzeba wymazać z pamięci - uważa obrońca.

Osobną grupę stanowić będą: Krzysztof Hrymowicz, Maciej Ropiejko, Piotr Dziuba, Marcin Klatt i Radosław Janukiewicz. O 13 zmierzą się w turnieju bowlingowym o puchar przechodni WOŚP. - W dwóch ostatnich zawodach portowcy wygrywali, jeżeli teraz im się uda, to puchar trafi do nas na stałe - mówi zadowolony rzecznik prasowy Przemysław Kłosiński.

- Nie mamy innej możliwości. Może chociaż w tej dyscyplinie nam się powiedzie - żartobliwie podkreśla Hrymowicz, który gry w kręgle uczył się od narzeczonej. - Amatorska gra nie jest trudna, ale teraz będzie ciężko, bo wszyscy za wszelką cenę będą chcieli nas powstrzymać.

W międzyczasie w Galaxy (o 15.25 i 16.50) przewidziano licytacje gadżetów portowego klubu (m.in. szalik z podobizną Olgierda Moskalewicza). A o 17.25 na placu Orła Białego bramkarz Radosław Janukiewicz poprowadzi licytacje koszulek z sezonu 2009/10.