Kontuzje pomocników w sparingu

Piłkarscy pierwszoligowcy - Pogoń i Flota - na ten tydzień zaplanowali obozy poza Polską
Wyspiarze ze Świnoujścia do Hockendorfu pojechali już w sobotę, a wczoraj rozegrali pierwszy sparingowy mecz. Rywalem był zespół Dynama Drezno (III liga). Flota przegrała 1:2, ale jeszcze bardziej humory wszystkim popsuły kontuzje Radosława Pruchnika i Ferdinanda Chifona.

- Kolana. Groźnie to wyglądało, po części wynikało z ostrej gry z Niemcami. Zobaczymy, jak wypadną ich badania - mówił zaraz po spotkaniu kierownik drużyny Leszek Zakrzewski.

Zgodnie z deklaracjami Flota nie sprawdzała już nowych zawodników. Trener Petr Nemec ma na obozie pięciu nowych graczy, którzy już podpisali umowy (Łukasz Uszalewski, Piotr Tomasik, Pedro, Tomasz Ostalczyk i Damian Misan). Nie zabrał za to z sobą rekonwalescentów - Przemysława Kazimierczaka, Przemysława Rygielskiego i Jacka Paczkowskiego.

- Na obozie nie będzie testów dla zawodników. Kadra jest zamknięta i czas na zgrywanie chłopaków - podkreśla Zakrzewski. We wtorek i czwartek kolejne sparingi z niemieckimi zespołami.

Taki sam cel przyświeca również szkoleniowcom Pogoni. Jeszcze w sobotę trener Artur Płatek po raz ostatni sprawdził testowanych zawodników przed dzisiejszym wylotem do Antalyi.

W ostatnich sparingach przed wylotem do Turcji (z pierwszoligowym GKP 0:0 i drugoligową Lechią Zielona Góra 2:0) nie grał już prawy obrońca Łukasz Kosakiewicz. - Ciekawy chłopak, ale nie jest lepszy od Tomasza Rydzaka, Mateusza Szałka i Błażeja Radlera, który też może grać na prawej obronie. Nie będę go blokował, jak może się rozwijać w innym klubie - tłumaczył swoją decyzję szkoleniowiec. Już po meczach kontrolnych mówił, że czeka go ciężki wieczór. - Musimy siąść z prezesami i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy są to chłopacy, którzy pomogą Pogoni teraz, czy za jakiś czas. Będziemy rozmawiać, bo jest kilku ciekawych.

Płatek miał na myśli Macieja Świdzikowskiego, Przemysława Brzeziańskiego, Adriana Chodorowskiego, Łukasza Aleksandrowicza i Radosława Wiśniewskiego, o którym wiceprezes Grzegorz Smolny już powiedział, że wkrótce podpisze kontrakt. Okazało się, że napastnik i Aleksandrowicz złapali kontuzje.

Niemal w ostatniej chwili zapadła decyzja, że Pogoń zabierze na obóz 22-letniego napastnika Legii Warszawa (Młoda Ekstraklasa) Kamila Majkowskiego. W jego przypadku w grę wchodzi wypożyczenie. - Do przodu gra dobrze, ale widzę problem z jego grą obronną, zwłaszcza jeśli chodzi o zachowania taktyczne - oceniał Majkowskiego trener w sobotę.

Majkowski może grać też w pomocy, ale przy obecnych problemach Pogoni z napastnikami - raczej będzie ustawiany z przodu. Na razie w pełni sił jest tylko Piotr Dziuba. Do gry powoli wraca Mikołaj Lebedyński, a Marcin Klatt kończy rehabilitację i choć jedzie do Turcji, to nie wiadomo, czy będzie tam trenować.

Na pewno do Antalyi poleci bramkarz Radosław Janukiewicz, który kończy zmagania z kilkutygodniową kontuzją. Ze Szczecina nie ruszy się za to prawy pomocnik Andre Gwaze (w tym czasie przejdzie operację).

Portowcy do Antalyi wylatują dzisiaj rano. Obóz potrwa dziesięć dni. W tym czasie sztab szkoleniowy będzie zwracał szczególną uwagę na poprawę techniki i taktyki. - Będziemy dopieszczać także sprawy związane z funkcjonowaniem drużyny i stałe fragmenty gry - mówił Artur Płatek.

Pogoń rozegra tam cztery sparingi. Środa - Mashal Muborak (Uzbekistan, ekstraklasa), sobota - Szynnik Jarosławl (Rosja, I liga) i Ventspils (Łotwa, ekstraklasa), wtorek (22.02) - Ulisses F.C. (Armenia, ekstraklasa).Kadry zespołów

Flota . Bramkarze: Alan Wesołowski, Krzysztof Żukowski. Obrońcy: Łukasz Uszalewski, Ivan Udarević, Damian Falisiewicz, Sławomir Mazurkiewicz, Damian Krajanowski. Pomocnicy: Piotr Tomasik, Marek Niewiada, Radosław Pruchnik, Krzysztof Bodziony, Pedro, Tomasz Ostalczyk, Łukasz Mickiewicz, Ferdinand Chifon. Napastnicy: Damian Misan, Charles Nwaogu, Ensar Arifović, Daniel Dylewski.

Pogoń . Bramkarze: Łukasz Kupczanko, Radosław Janukiewicz, Bartosz Fabiniak. Obrońcy: Mateusz Szałek, Tomasz Rydzak, Krzysztof Hrymowicz, Błażej Radler, Marcin Dymkowski, Łukasz Matuszczyk, Piotr Petasz. Pomocnicy: Maksymilian Rogalski, Daniel Wólkiewicz, Robert Mandrysz, Dariusz Zawadzki, Takafumi Akahoshi, Robert Kolendowicz, Kamil Majkowski, Bartosz Ława, Przemysław Pietruszka. Napastnicy: Adam Frączczak, Piotr Dziuba, Mikołaj Lebedyński, Marcin Klatt, Radosław Wiśniewski.