Flota zwyciężyła w sparingu, ale pokonani Błękitni mają powody do optymizmu

Pierwszoligowa Flota Świnoujście wygrała w Stargardzie 4:2, ale w pierwszej połowie zdecydowanie lepsi byli grający szczebel niżej gospodarze.
Wyspiarze w środowym sparingu testowali czterech zawodników. Z tego grona pełne 90 minut na boisku spędził jedynie Łukasz Sołowiej. Byłego piłkarza Górnika Łęczna awizowano jako obrońcę, ale trener Bogusław Baniak wystawił go na pozycji defensywnego pomocnika. Większych błędów nie popełnił, jednak w ofensywie grał zdecydowanie zbyt asekuracyjnie.

Gorzej wypadł Bułgar Mladen Stojev. 30-letni ofensywny pomocnik z drugoligowego FC Dunav Ruse przebywał na boisku 36 minut i to wystarczyło, by stwierdzić, że do polskiej I ligi się nie nadaje. Już wiadomo, że we Flocie więcej szans nie dostanie.

Priorytetem dla świnoujskich działaczy jest znalezienie wysuniętego napastnika. Z Błękitnymi próbowani byli na tej pozycji Marek Fundakowski (Karpaty Krosno, wcześniej grał na Cyprze) i Marcin Martynowicz (Concordia Elbląg, wychowanek Zagłębia Lubin). Żaden z nich nie zachwycił, ale Martynowicz może zapisać sobie na plus zdobycie bramki.

W pierwszym składzie, na prawej obronie, wyszedł wychowanek Wyspiarzy - Dawid Siemko (rocznik 1995), w końcówce szansę na prawej pomocy dostał jego rówieśnik - Sebastian Kwiatkowski. Zabrakło przeziębionych: Piotra Kieruzela i Radosława Jasińskiego, Krzysztofa Bodzionego, Roberta Kolendowicza oraz leczącego poważniejszą kontuzję Macieja Mysiaka.

Świnoujścianie zdecydowanie lepiej spisywali się w drugiej połowie, gdy Błękitni grali w rezerwowym składzie. Przed przerwą to występujący w II lidze stargardzianie nadawali ton grze. Byli drużyną dużo lepiej zorganizowaną i częściej zagrażającą bramce rywali.

Dobre spotkanie rozegrał testowany Łukasz Kosakiewicz (Drawa Drawsko Pomorskie), który na prawym skrzydle sprawiał sporo problemów Markowi Opałaczowi z Floty. To po jego dograniu wynik meczu otworzył celnym strzałem Michał Magnuski.

Poza Kosakiewiczem w pierwszym składzie więcej testowanych nie zagrało. Z żelaznej jedenastki brakowało Macieja Kazimierowicza. Słynący z silnego uderzenia środkowy pomocnik rozpoczął treningi z Bytovią Bytów.

W drugiej połowie w ekipie stargardzian sprawdzani byli: bramkarz Andrzej Budnik (Unia Swarzędz), obrońca Mateusz Pakosz (Bytovia Bytów) oraz Adrian Ułasowicz (Energetyk Gryfino). Zagrał również Bartłomiej Zdunek, który wraca do Błękitnych po półrocznych występach w Drawie Drawsko Pomorskie.

W sobotę Flota zagra w kolejnym sparingu z Pogonią Szczecin (w Pobierowie). Błękitni w niedzielę podejmować będą gości z niemieckiego TSV Greif Torgelov.

Błękitni Stargard - Flota Świnoujście 2:4 (2:1)

Bramki. Błękitni: Magnuski (15), Gajda (23). Flota: Nnamani (22), Arifović (58), Martynowicz (66), Wrzesień (70).

Błękitni. I połowa: Ufnal - Kurant, Jasitczak, Pustelnik, Wawszczyk, Kosakiewicz, Duda, Poczobut, Fadecki, Magnuski, Gajda. II połowa: Budnik - Kosakiewicz (60. Ułasowicz), Liśkiewicz, Pustelnik, Gutowski, Jankowski, Wojciechowski, Pakosz, Zdunek, Magnuski (65 Dura), Gajda (60 Duda).

Flota: Forenc (24. Gąsiński, 62. Kosiorek) - Siemko (46. Mokwa), Stasiak, Zalepa, Opałacz, Nnamani (46. Wrzesień, 76. Kwiatkowski), Niewiada, Sołowiej, Grzelak (54. Śpiączka), Stojev (36. Arifović), Fundakowski (52. Martynowicz).