Wniosek o upadłość Floty Świnoujście. 'Zabezpieczenie' starego zarządu klubu

Małgorzata Dorosz, nowa prezes Floty, zamiast wsiąść w auto i pojechać w środę do Ząbek, na głowie ma znacznie poważniejszy 'mecz'. Klubem rządzi od piątku, a we wtorek okazało się, że stary zarząd zgłosił wniosek do sądu o ogłoszeniu upadłości.
- Jest to dla mnie totalne zaskoczenie. Podczas piątkowego walnego zebrania nikt z działaczy nie wspomniał, że odbyło się tajne posiedzenie zarządu w czwartek i taki wniosek przegłosowano. Dopiero zaznajamiamy się z wnioskiem, dokumentami klubu - mówiła Dorosz we wtorkowe popołudnie.

Co spowodowało, że 'starzy' działacze zdecydowali się na taki krok?

- Nasz wniosek związany jest z asekuracją przed sytuacją w klubie. Walne zabranie delegatów nie udzieliło staremu zarządowi absolutorium ani nie przejawiało ochoty do rozmów z osobami, które chciały zawiązywać sportową spółkę akcyjną. Długi Floty sięgają ok. miliona złotych. Wniosek do sądu jest ochroną, by członkowie starego zarządu nie byli obarczeni spłacaniem zadłużenia. Nowy zarząd wniosek może wycofać, ale jednocześnie przejmie na siebie uregulowanie wszystkich zobowiązań - tłumaczy poprzedni prezes Floty Edward Rozwałka.

Rozwałka dodał, że poprzedni działacze zaciągali kredyty, by Flota funkcjonowała, więc wniosek do sądu ma być zabezpieczeniem, by klub spłacił również ich. - W listopadzie 2010 r. kilku członków zarządu pozaciągało kredyty na sumę 250 tys. zł. Dzięki temu mieliśmy pieniądze na 2011 r. Od tamtej pory zadłużenie utrzymywało się na podobnym poziomie - mówi Rozwałka.

Po godz. 17 zarząd Floty wydał oświadczenie:

"W dniu dzisiejszym zebrał się zarząd MKS Flota, celem omówienia sytuacji związanej ze złożeniem przez poprzedni zarząd wniosku o ogłoszenie upadłości. W obecnej sytuacji istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest uzupełnienie wniosku złożonego do sądu o niezbędne dokumenty księgowe, rozbudowane uzasadnienie oraz plan naprawczy. Drugim rozwiązaniem jest wycofanie wniosku, co wiąże się z odpowiedzialnością obecnego zarządu za zobowiązania poprzedników. Decyzja dotycząca dalszych kroków zostanie podjęta w dniu jutrzejszym."