Sport.pl

Portowców w Gniewinie czekają dwa sprawdziany

Przebywająca na obozie w Gniewinie Pogoń Szczecin rozegra w sobotę dwa mecze kontrolne. Rywalami będą trzecioligowa Cartusia Kartuzy i spadkowicz z ekstraklasy Cracovia Kraków
Podopieczni Artura Skowronka na zgrupowaniu zameldowali się w poniedziałek i od razu wzięli się do roboty. - Pracujemy podwójnie, rano i po południu - relacjonuje szkoleniowiec. - Przeplatamy to odprawami taktycznymi i ćwiczeniami uzupełniającymi dla tych, którzy ich potrzebują.

Okres przygotowawczy to czas wytężonej pracy, z którą nieodłącznie wiążą się komplikacje zdrowotne. Poważnych kontuzji w zespole nie ma, ale dwóch graczy może opuścić sobotnie gry kontrolne. - Jakieś urazy są, bo intensywność treningu jest spora - przyznaje Skowronek. - Zawodnicy dopiero adaptują się do wysiłku na najwyższym poziomie. W większości nie są to urazy, które wykluczałyby kogoś z zajęć. Inaczej jest w przypadku Adasia Frączczaka i Łukasza Zwolińskiego. Ich problemy wynikają z gry i kontaktu z kolegami na boisku. Obaj dostaną chwilę odpoczynku.

Ośrodek, w którym do pierwszego sezonu po powrocie do ekstraklasy przygotowują się portowcy, służył za bazę podczas Euro 2012 reprezentacji Hiszpanii. Dla Xaviego i spółki okazał się szczęśliwy i na to samo liczą kibice Pogoni. - Wszystko mamy pod ręką i możemy skupić się na treningach - cieszy się trener. - O to chodziło, więc jestem zadowolony.

W wypowiedziach dla mediów zarówno szkoleniowiec, jak i wiceprezes Grzegorz Smolny (odpowiedzialny za transfery) przyznają, że kadra zespołu jest już prawie zamknięta. Prawie, bo działacze - wspólnie ze sztabem szkoleniowym - rozglądają się jeszcze za lewym defensorem, ale solidnych piłkarzy na tę pozycję jest na rynku jak na lekarstwo.

- Ciężko o takiego zawodnika, który zagwarantowałby oczekiwaną jakość - nie ukrywa Skowronek. - Szukamy, obracamy się z prezesem wokół tych samych nazwisk i liczymy, że któregoś z nich uda się zakontraktować. Generalnie, trudno znaleźć piłkarza z lewą nogą, który dobrze wygląda w destrukcji.

Podczas obozu w Gniewinie drużyna ma wybrać radę (kapitana i jego zastępców) na kolejny sezon. Bezapelacyjnym faworytem do otrzymania opaski jest ten, który nosił ją do tej pory, czyli Bartosz Ława. - Głosowanie przed nami, jeszcze się poznajemy - zdradza trener.

Sobotnie granie portowcy rozpoczną od pojedynku z trzecioligową Cartusią (5. miejsce w sezonie 2011/12). Z zespołem z Kartuz w nadchodzącym sezonie rywalizować będą rezerwy Pogoni, które wywalczyły awans z IV ligi. W porannym (początek o godz. 11) meczu na boisko wybiegnie zapewne jedenastka złożona z zawodników młodszych i tych, którzy jeszcze nie przekonali trenera do swoich umiejętności. Personalnie silniejszy zespół powinien zagrać w popołudniowym (o godz. 16) starciu z Cracovią. - Nie doszukiwałbym się tutaj pierwszego czy drugiego składu - zaznacza Skowronek. - Będzie to trochę przeplatane.

Dla pogoniarzy będą to 2. i 3. sparing w okresie przygotowawczym. Przed tygodniem nasz zespół zremisował z cypryjską Omonią Nikozja 1:1 (gol z karnego Bartosza Ławy). Sezon ligowy Pogoń rozpocznie meczem z Zagłębiem Lubin 17 sierpnia w Szczecinie.

Więcej o: