Pogoń Szczecin leci do Turcji. Czeka na nich Titanic

EKSTRAKLASA PIŁKARSKA. Portowcy rozpoczną dziś drugi obóz w zimowym okresie przygotowawczym. Antalię znają z poprzednich lat, więc nie powinni mieć problemów z adaptacją.
Zespół wyjechał rano do Berlina autokarem, a po 14 z lotniska Tegel wyleciał do Turcji. Na miejscu zamelduje się w godzinach wieczornych. Szczecinianie zakwaterowani będą w hotelu Titanic (zacumowany statek pasażerski).

- Boiska i ośrodek "Titanic" dobrze pamiętam, bo byliśmy tam z trenerem Piotrem Mandryszem. Zobaczymy, jak murawy będą wyeksploatowane przez inne drużyny. To jedyny znak zapytania - mówi przed wyjazdem pomocnik Pogoni Maksymilian Rogalski.

Trener Artur Skowronek zabrał na zgrupowanie 28 piłkarzy - wszystkich, którzy byli na obozie w Pogorzelicy. Nad Bałtykiem zawodnicy głównie ćwiczyli pod kątem przygotowania fizycznego, a ciężkie sparingi przeplatali sparingami (2 zwycięstwa, remis i porażka). W Antalyi ma być inaczej - główny nacisk ma być położony na taktykę czy zgranie. Portowcy spędzą w Turcji 12 dni (wracają 8 lutego). Będą mieli do dyspozycji boiska trawiaste, siłownię, salę konferencyjną i... mało atrakcji poza piłkarskich. Dla zawodników nadszedł czas koncentrowania się na szlifowaniu formy, bo do pierwszego wiosennego meczu niespełna miesiąc (22 lutego z Zagłębiem Lubin).

W Antalyi Pogoń ma już zaplanowane cztery spotkania towarzyskie:

- 30 stycznia z HNK Slaven Belupo (Chorwacja)

- 2 lutego z FC Mińsk (Białoruś) i FC Pohang Steelers (Korea Płd.)

- 6 lutego z FC Jiangsu Sainty (Chiny)

Możliwe, że dojdzie jeszcze jeden mecz. Na miejscu opiekunowie Pogoni zorientują się, kto jeszcze przebywa w Antalyi lub okolicach. Nie powinno być z tym problemów, bo Turcję wybiera mnóstwo klubów.

- Najważniejsze, że zagramy z wymagającymi drużynami na trawiastych boiskach - twierdzi Rogalski.

W Turcji rozpocznie się już najważniejszy etap walki o miejsce w podstawowym składzie na rundę wiosenną. Rogalski raczej jest pewniakiem w składzie (po bardzo udanej jesieni), ale na wielu pozycjach znaki zapytania. Zimowe wzmocnienia - Julien Tadrowski, Takuya Murayama czy Tomasz Chałas - mają szansę na jedenastkę, ale Petr Hricko, Adrian Budka czy Donald Djousse nie odpuszczą. O miejsce w kadrze walczy też grupa młodzieżowa. Skowronek zabrał do Turcji Rafała Gutowskiego, Sebastiana Rudola, Norberta Neumanna, Szymona Kapelusza, Mateusza Wilka czy Krystiana Rudnickiego. Wszyscy czekają na ekstraklasowy debiut.

- Wyjazd do Turcji to była dla nas duża niespodzianka, ale mocno na nią pracowaliśmy - zapewnia 18-letni Wilk, który latem ubiegłego roku trafił do Pogoni z Sandecji Nowy Sącz.