Pogoni brakuje punktu do szczęścia, czyli utrzymania w ekstraklasie

Na szczycie ekstraklasy najważniejsze decyzje już zapadły, na dole - nie. Rywale portowców wróżą jej fatalny scenariusz.
Najważniejsze rozstrzygnięcia 28. kolejki za szczecinianami. Ci pokonali Górnika Zabrze i nie tylko awansowali na 12. pozycję w tabeli, ale przede wszystkim odskoczyli od strefy spadkowej na 5-6 punktów. Utrzymanie mogłoby być już zapewnione, ale nieoczekiwanie u siebie przegrał Lech Poznań (z Podbeskidziem), a GKS wywalczył punkt w Gdańsku. Te dwa zespoły wciąż mogą wierzyć w powodzenie.

Aktualna tabela:12. Pogoń Szczecin2832
13. Widzew Łódź2832
14. Ruch Chorzów2830
15. GKS Bełchatów2827
16. Podbeskidzie Bielsko-Biała2826
Co przed nami?

29. kolejka: Korona - Widzew, GKS - Jagiellonia Białystok, Podbeskidzie - Pogoń, Ruch - Legia.

30. kolejka: Pogoń - Polonia, Piast - GKS, Widzew - Podbeskidzie, Jagiellonia - Ruch, Widzew - Podbeskidzie.

Najlepsze rozwiązanie - zwycięstwo w Bielsku

Jeśli w czwartek pogoniarze wygrają - bez względu na wyniki innych zespołów zapewnią sobie utrzymanie na kolejkę przed końcem. Z ligą na pewno pożegna się Podbeskidzie. Kto będzie drugim spadkowiczem - zadecydują spotkania GKS i Ruchu.

Rozwiązanie drugie - remis w Bielsku

Jeśli Pogoń nie przegra w Bielsku - przesądzi o spadku Podbeskidzia, a jednocześnie zachowa minimum 3 punkty przewagi nad GKS (o ile ten wygra z "Jagą", ale raczej trzeba to zaplanować na czwartek). A że w bezpośrednich spotkaniach jest na remis (1:0 i 0:1), to przed ostatnią serią brany pod uwagę będzie ligowy stosunek bramek. Teraz Pogoń ma minus 11, GKS minus 15, ale będzie miał mniejszą stratę, bo wygra z "Jagą". To nie jest duża przewaga, ale trudno liczyć, że Pogoń u siebie przegra wysoko z Polonią, a GKS rozgromi na wyjedzie Piasta. Mimo to trzeba zachowywać ostrożność. Wtedy decydowałaby ostatnia kolejka.

Co innego, jak Pogoń zremisuje i GKS zremisuje - wtedy Pogoń jest spokojna, a z ligi spada GKS.

I jeszcze jeden warunek - Pogoń remisuje, GKS wygrywa, ale przegrywa Ruch. Wtedy Pogoń jest spokojna, bo będzie miała 3 punkty przewagi nad Ruchem, a lepszy bezpośredni bilans. A nawet gdyby trzeba było budować małą tabelkę, porównując wyniki tych trzech zespołów (na koniec sezonu mogą mieć po 33 punkty), to bilans portowców jest najlepszy.

Rozwiązanie trzecie - najgorsze

Pogoń przegrywa, Widzew, GKS i Ruch wygrywają. Wtedy wszystko rozstrzygnie się w ostatniej kolejce (niedziela), ale wciąż wszystko będzie w głowach i nogach piłkarzy Pogoni.

Najlepiej więc wygrać w Bielsku i mieć święty spokój.