Olympique Lyon. Pogoń nie grała z tak mocnym zespołem

Portowcy nie mają bogatej historii spotkań międzypaństwowych, ale na liście przeciwników jest kilka światowych marek.
Mecz z Francuzami zorganizowano w związku z przypadającymi w tym roku (w kwietniu) 65. urodzinami szczecińskiego klubu. Od dobrych paru lat takiego wydarzenia w Szczecinie nie było.

Ostatnim markowym zespołem, który gościł w naszym mieście była Hertha Berlin, która zagrała z Pogonią w 2004 r. , gdy portowcy awansowali do ekstraklasy (era Antoniego Ptaka). Hertha wypada jednak blado przy osiągnięciach Olympique. Wystarczy powiedzieć, że klub z Lyonu w XXI wieku 7 razy zdobywał mistrzostwo Francji, a od 12 lat regularnie występuje w Lidze Mistrzów (dochodził nawet do półfinału). Tak mocnego przeciwnika w Szczecinie nie było!

A czy to najsilniejszy zespół, z jakim przyszło Pogoni zagrać w swojej historii?

W Pucharze Intertoto (letnie, europejskie rozgrywki) portowcy grali z wieloma zespołami. W sumie zaliczyła 54 takie mecze, m.in. z NK Zagrzeb, Belenenses Lizbona, Sturm Graz, Spartą Praga, Malmo FF, Werderem Brema, FC Kopenhaga, Austrią Wiedeń i AS Cannes.

Pogoniarze trzykrotnie walczyli też w Pucharze UEFA. W 1984 grali z FC Koeln, w 1987 z Hellas Veroną, a w 2001 Fylkirem Reykiavik.

Zimą 2001 r. Pogoń zagrała w towarzyskim turnieju w Turcji i grała z Werderem i Galatasaray Stambuł. Wcześniej i później (np. podczas obozów w Turcji) sparingpartnerami były ekipy np. z Kazachstanu, Korei, Malezji.