Piłkarze Pogoni w drodze na igrzyska

Dwóch piłkarzy Pogoni ma szansę wystąpić w kadrze U-21. Selekcjoner Marcin Dorna na mecze eliminacji mistrzostw Europy 2015 powołał Wojciecha Gollę i Mateusza Lewandowskiego. Polacy w piątek (o 18) zagrają na wyjeździe z Maltą, a we wtorek z Grecją w Krakowie.
Reprezentacji pomogą zawodnicy mający za sobą występy w pierwszej reprezentacji: Piotr Zieliński i Paweł Wszołek. Na wtorkowe spotkanie dołączy również Marcin Kamiński, który trenuje teraz wraz z kadrą Nawałki.

- Mamy naprawdę dobry skład i możemy dużo ugrać. Trener na pewno dokładnie rozpracuje rywali, ale nie będą to wcale łatwe spotkania - podkreśla Lewandowski.

Lewy obrońca wraca do pełni formy po kontuzji mięśnia dwugłowego, której nabawił się w ligowym starciu z Górnikiem Zabrze. - Od dwóch tygodni trenuję już na maksa. Trochę kondycji przez tę przerwę uciekło, ale był czas, by nad tym popracować. Ciężko coś powiedzieć o mojej formie, bo ostatnio nie grałem, ale powinno być dobrze - mówi Lewandowski.

Szczecinianin był u Dorny pewniakiem na lewej stronie defensywy. Kiedy leczył uraz, wyrósł mu jednak groźny rywal. Daniel Dziwniel z Ruchu Chorzów złapał ostatnią dobrą formę, co pokazał m.in. w meczu z Pogonią.

- To dobrze. Rywalizacja motywuje do jeszcze cięższej pracy. W klubie też mam wymagającego konkurenta [Przemysława Pietruszkę - red.] i w każdym treningu trzeba pokazywać się z jak najlepszej strony - tłumaczy 20-latek.

W tej chwili Polacy zajmują w swojej grupie 2. miejsce, ale niektóre reprezentacje rozegrały mniej spotkań. Eliminacje do młodzieżowych mistrzostw Europy są pierwszym etapem na drodze do igrzysk w Rio de Janeiro w 2016 roku. Długa to droga i najeżona trudnościami, ale każdy powołany marzy, że będzie mu dane wystąpić w Brazylii.

- Oczywiście, że każdy myśli o igrzyskach i chciałby w nich zagrać. To jest nasz główny cel. Choć niektórym z naszej drużyny nie będzie już na to pozwalał wiek. Ja na szczęście jeszcze się załapię - mówi urodzony w 1993 roku Lewandowski.

Mniej szczęścia ma rok starszy Golla. W przypadku ewentualnego awansu jedyną furtką do jego powołania będzie przepis, mówiący że każdy trener może włączyć do kadry 3 starszych zawodników.

W najbliższych dniach biało-czerwone koszulki założą również młodsi piłkarze Pogoni. Do kadry U-20 na mecze Turnieju Czterech Narodów ze Szwajcarią i Niemcami powołani zostali: Jakub Bąk oraz Julien Tadrowski i Łukasz Zwoliński (obaj przebywają na wypożyczeniu w Górniku Łęczna). Na konsultację szkoleniową reprezentacji U-17 wybierają się Patryk Brzozowski i Krystian Peda. Z najmłodszym rocznikiem ćwiczyć będzie 15-letni Damian Pawłowski.