Michał Walski, 16-latek z Pogoni, zadebiutował w ekstraklasie

Młody, utalentowany, perspektywiczny, kompletny, obunożny, inteligentny, pracowity, grzeczny - to przymiotniki opisujące młodego pomocnika szczecińskiego zespołu. W piątek pobił rekord młodości w ekstraklasowym debiucie.
Michał Walski zadebiutował w piątkowym meczu Pogoni z Zawiszą.

Pogoń wciąż nie potrafi wygrać z Zawiszą. Remis w SzczecinieWalski w lutym dopiero skończy 17 lat. Dziś ma 16 lat i 275 dni. Marian Kielec - ikona klubu z lat 60. - debiutując w maju 1959 r., miał 17 lat i dwa miesiące.

Walski jest też najmłodszym zawodnikiem w tegorocznych rozgrywkach ekstraklasy. Dystansuje pod tym względem juniorów urodzonych w 1996 toku: kolegę z zespołu Patryka Paczuka (debiutował tydzień wcześniej z Legią Warszawa), Jana Bednarka (Lech Poznań), Damiana Ciechanowskiego (Zawisza Bydgoszcz), Karola Angielskiego (Korona Kielce) i Pawła Stolarskiego (Wisła Kraków).

Trener Dariusz Wdowczyk w meczu z Zawiszą postawił przed Walskim bardzo trudne zadanie. Od pierwszych minut miał zastąpić pauzującego za kartki lidera Pogoni - Takafumiego Akahoshiego.

Oceny piłkarzy za mecz z Zawiszą. Walski w gronie najlepszych.- Jest młody, bardzo perspektywiczny, utalentowany, grzeczny - wymienia ciurkiem zalety sprowadzonego latem z Mielca chłopaka szkoleniowiec. - Jeśli nie damy mu szansy teraz, to gdy będzie miał 20 lat, ciągle będzie się mówiło o nim "perspektywiczny". Ale ileż można? Wówczas będzie już w gronie "wiecznie perspektywicznych...".

- Nie ma w pierwszym zespole zawodnika o takim potencjale i takich umiejętnościach - komplementował go na łamach oficjalnego serwisu klubu Adam Gołubowski, skaut i trener rezerw. - Pozostaje kwestia doświadczenia, ale po to ma wchodzić, żeby z każdą minutą je łapać. Za rok czy maksymalnie dwa może być chłopakiem, który będzie tu rządził. Jako 19-latek może być czołową postacią.

Wiceprezes Grzegorz Smolny przyznaje, że gdy pierwszy raz zobaczył Walskiego w meczu reprezentacji młodzieżowej w Koszalinie, to 15-letni (wówczas) pomocnik Stali Mielec zrobił na nim spore wrażenie.

- Jak na swoje lata jest piłkarzem kompletnym. Ma lewą i prawą nogę, jest bardzo szybki, a zanim przyjmie piłkę, wie co się dzieje wokół niego na boisku. Doskonale widzi partnerów, do których można podać - uważa Smolny. - Latem chyba każdy klub w ekstraklasie chciał go do siebie. Wybrał nas.

Rywalizowały o niego m.in. Legia Warszawa i Lech Poznań, ale Walski wybrał Pogoń, bo wiedział, że tu będzie mu łatwiej o debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Występy w Pogoni zaczynał od meczów w trzecioligowych rezerwach (6 spotkań, 1 gol) i Centralnej Lidze Juniorów. Na początku listopada został zgłoszony do rozgrywek ekstraklasy. Z Zagłębiem Lubin po raz pierwszy znalazł się w meczowej osiemnastce. Pojechał na mecz z Legią, ale spotkanie oglądał z trybun. Z Zawiszą zadebiutował, bo za kartki pauzowali Akahoshi, Murayama i Rogalski, a Wdowczykowi podpadli Afrykańczycy (Ouedraogo i Tchami).

Michał Walski urodził się w Tarnobrzegu, ale bardzo szybko trafił do Stali Mielec. Tam odważnie postawił na niego trener Włodzimierz Gąsior. Z młokosa, który dopiero skończył 16 lat, zrobił podstawowego zawodnika trzecioligowej drużyny seniorów. Wiosną poprzedniego sezonu rozegrał 13 meczów (12 w podstawowym składzie ), strzelił 1 bramkę, a Stal awansowała do II ligi.

Najmłodsi debiutanci u Wdowczyka:

Michał Walski - 16 lat i 275 dni

Patryk Paczuk - 17 lat i i 74 dni

Dawid Kort - 18 lat i 39 dni

Sebastian Rudol - 18 lat i 43 dni

Norbert Neumann - 19 lat i 46 dni

Niepełnoletni w Pogoni

1. Michał Walski - 16 lat i 275 dni

2. Marian Kielec - 17 lat i 57 dni

3. Patryk Paczuk - 17 lat i 74 dni

4. Dariusz Krupa - 17 lat i 139 dni

5. Dariusz Szubert - 17 lat i 140 dni

6. Jacek Cyzio - 17 lat i 176 dni

7. Marek Włoch - 17 lat i 240 dni

8. Czesław Boguszewicz - 17 lat i 252 dni

9. Kamil Grosicki - 17 lat i 332 dni

10. Jarosław Biernat - 17 lat i 351 dni

11. Mariusz Marczuk - 17 lat i 363 dni

12. Mariusz Kuras - 18 lat

Najmłodsi w tym sezonie w ekstraklasie:

1. Michał Walski (Pogoń Szczecin) - ur. 27 lutego 1997

2. Patryk Paczuk (Pogoń Szczecin) - 10 września 1996

3. Jan Bednarek (Lech Poznań) - 12 kwietnia 1996

4. Damian Ciechanowski (Zawisza Bydgoszcz) - 3 kwietnia 1996

5. Karol Angielski (Korona Kielce) - 20 marca 1996

6. Paweł Stolarski (Wisła Kraków) - 28 stycznia 1996