Dwoje szczecińskich pretendentów przegrało o włos. Pora na pierwszą koronację

Marcin Robak z Pogoni w niedzielę powinien zostać królem strzelców piłkarskiej ekstraklasy. Blisko podobnych wyróżnień byli wcześniej szczecińscy szczypiorniści: Agata Cebula i Wojciech Zydroń.
Robak na koncie ma 22 bramki. Pierwszą strzelił jeszcze w barwach Piasta Gliwice, następne już dla Pogoni. Tak skutecznego napastnika Portowcy nie mieli od czasów Marka Leśniaka (24 trafienia w sezonie 1986/87). Wtedy "Valdano" sięgnął po koronę króla strzelców powtarzając sukces Mariana Kielca z 1963 r. Robak ma duże szansę zostać trzecim piłkarzem w historii szczecińskiego klubu, który zdobędzie ten prestiżowy tytuł.

Zagrozić może mu właściwie tylko Łukasz Teodorczyk z Lecha Poznań, który ma dwie bramki straty. W wyjazdowym meczu ostatniej kolejki z Legią Warszawa musiałby jednak popisać się co najmniej hat trickiem. W sześciu meczach grupy mistrzowskiej lechita strzelił do tej pory dwa gole.

Skutecznością w tym sezonie błyszczeli również szczecińscy szczypiorniści. Agata Cebula z Pogoni Baltica rzuciła 203 bramki. Nikt w ekstraklasie nie zdobył więcej, ale tytuł najskuteczniejszej powędrował do Agaty Wypych z Piotrcovii. Doświadczona rozgrywająca zapisała na swoim koncie identyczny rezultat, ale potrzebowała do jego uzyskania mniej meczów (25, a Cebula - 31).

O włos koronę króla strzelców przegrał też Wojciech Zydroń z Gaz-System Pogoni. Szczeciński skrzydłowy 192 razy pokonywał bramkarzy przeciwników. Michał Kubisztal z Górnika Zabrze zdobył 194 bramki.

Najlepsi strzelcy piłkarskiej ekstraklasy:

1.Marcin Robak (Pogoń i Piast Gliwice)22
2.Łukasz Teodorczyk (Lech Poznań)20
3.Marco Paixao (Śląsk Wrocław)18
4.Paweł Brożek (Wisła Kraków)16
5.Dani Quintana (Jagiellonia Białystok)15
Najskuteczniejsze szczypiornistki ekstraklasy:

1.Agata Wypych (Piotrcovia)203
2.Agata Cebula (Pogoń)203
3.Katarina Dubajova (Olimpia Nowy Sącz)181
4.Karolina Semeniuk-Olchawa (Zagłębie Lubin)179
5.Iwona Niedźwiedź (Vistal Gdynia)153
Najskuteczniejsi szczypiorniści ekstraklasy:

1.Michał Kubisztal (Górnik Zabrze)194
2.Wojciech Zydroń (Pogoń)192
3.Witalij Titow (KPR Legionowo)174
4.Mariusz Jurasik (Górnik Zabrze)167
5.Wojciech Trojanowski (Piotrkowiani)159