Sport.pl

Pogoń statystycznie po 7 kolejkach piłkarskiej ekstraklasy

Jedna trzecia tegorocznego jesiennego grania za ligowcami z elity. Pogoń zajmuje 11. miejsce w tabeli. Ma dziewięć punktów.
Portowcy zaliczyli świetny start - dwa zwycięstwa (3:2 w Bielsku, 4:1 ze Śląskiem), ale później maszynka zacięła się. Po trzech remisach (2:2 w Kielcach, 0:0 z Piastem, 1:1 w Poznaniu) przyszły dwie porażki (z Wisłą 0:3 i 1:4 w Łęcznej). Stosunek bramek - 12:13. Do ósemki - zadania minimum postawionego przed zespołem - brakuje dwóch punktów.

Pięć zespołów jest bardziej bramkostrzelnych od Pogoni (Legia 15 goli, Wisła 14, Podbeskidzie, Lechia i Górnik Ł. po 13). A tylko trzy mają bardziej dziurawą obronę (Zawisza, Korona, Łęczna). Na tej drugiej klasyfikacji najbardziej ciążą ostatnie występy.

Strzelcy bramek dla Pogoni to: Marcin Robak 3, Adam Frączczak i Łukasz Zwoliński po 2, Murayama, Dąbrowski, Golla, Hernani, Rogalski po 1. Najlepszy asystent - Rafał Murawski 4, Frączczak 3, Golla, Hernani i Małecki po 1. Frączczak prowadzi w klasyfikacji kanadyjskiej.

Do tej pory trener Dariusz Wdowczyk dał pograć w ekstraklasie 19 piłkarzom. Wyjściowy skład zmienia częściej niż w poprzednim sezonie, gdy długo trzymał się jednego ustawienia. Janukiewicz, Golla i Hernani - zagrali siedem spotkań po 90 minut. We wszystkich meczach grali też Frączczak, Murawski i Rudol, ale byli już zmieniani. Pewniakiem wciąż jest też Robak, który - jak jest zdrowy - gra pełne mecze.

Na drugim biegunie - Tomasz Lisowski i Shohei Okuno, którzy zagrali tylko raz. Odpowiednio 24 i 84 minuty.

Małecki i Rudol obejrzeli już po dwie żółte kartki, czterech kolejnych portowców ma na koncie jedno żółtko.

Jak wypadają portowcy w ekstraklasie (klasyfikacje za Ekstraklasa.org)?

Klasyfikacja snajperów - prowadzi Mateusz Piątkowski - pięć goli, a Robak jest w 13-osobowej grupie, która ma trzy bramki.

Klasyfikacja strzałów - najwięcej ich oddał (28) Marcin Budziński z Cracovii, a na czwartym miejscu jest Frączczak (23), tuż za nim Robak (19), który jednak grał mniej od kolegi z zespołu.

Klasyfikacja strzałów celnych - czterech piłkarzy najlepiej celuje w bramkę. Po 11 takich uderzeń zaliczyli: Frączczak, Grzegorz Bonin (Łęczna), Budziński, Piątkowski. Robak jest na 12-16 miejscu - siedem celnych trafień.

Klasyfikacja 'brutali' - Carlos Martinez (Piast) już 19 razy faulował rywali. Jedno przewinienie mniej ma Mateusz Matras z Pogoni, 16 razy faulował Frączczak.

Klasyfikacja spalonego - Frączczak cztery razy był łapany przez sędziów liniowych (miejsce 12-16), Ruben Jurado (Piast) i Dawid Nowak (Cracovia) już 11 razy.