Optymistyczne spojrzenie: Pogoń potrafi grać w Gdańsku

Portowcy lubią i potrafią grać z Lechią na jej terenie. Wyjazdowego spotkania w Gdańsku Portowcy nie przegrali już od 23 lat.
Ostatni raz szczecinianie wrócili na tarczy w sezonie 1990/1991. Wtedy rywale zagrali zdecydowanie skuteczniej i triumfowali 3:1. Od tamtego czasu oba zespoły mierzyły się w Gdańsku cztery razy - dwukrotnie wygrywała Pogoń i dwa razy był remis.

Kibice "Dumy Pomorza" z całą pewnością wciąż pamiętają ostatnią delegację na stadion Lechii. Podopieczni Dariusza Wdowczyka dwukrotnie wychodzili na prowadzenie (najpierw za sprawą Macieja Dąbrowskiego, a później Marcina Robaka), ale zawodnicy z Gdańska za każdym razem doprowadzali do remisu. Gola na wagę trzech punktów strzelił w samej końcówce spotkania Jakub Bąk. Tej straty Lechia odrobić już nie zdołała, a Pogoń wygrała 3:2.

W całej historii ligowych spotkań obie drużyny mierzyły się ze sobą 33 razy. Minimalnie lepszy bilans ma aktualnie Pogoń, która wygrała 12 z tych potyczek (do tego 11 porażek i 10 remisów).

Rywalizacji rozpoczęła się 55 lat temu. Wtedy górą była Pogoń, która na własnym boisku zwyciężyła 1:0. Najwyższe dotychczasowe zwycięstwo w tej konfrontacji odniosła jednak Lechia, która w sezonie 1979/1980 wygrała 5:0. Blisko powtórzenia tego wyniku szczecinianie byli w roku 1986, kiedy to pokonali u siebie gdańszczan 5:1.

Ostatnie starcie miało miejsce wiosną w Szczecinie, gdy zespoły walczyły w grupie mistrzowskiej. Lechia wygrała 2:0.

Początek piątkowego spotkania (34. w ligowej historii) - o 20.30