Pogoń przegrała z trzecim zespołem serbskiej ekstraklasy

Vojvodina Nowy Sad była pierwszym rywalem portowców podczas rozpoczętego przez nich w poniedziałek zgrupowania w Antalyi (Turcja).
Vojvodina jest obecnie na 3. miejscu w tabeli i raczej nie ma już szans na mistrzostwo swojego kraju. Jesienią przegrała z liderami rozgrywek serbskiej ekstraklasy z Partizanem (prowadzi z dużą przewagą) i Crveną Zvezdą. Oba mecze po 0:1. Ta drużyna do wiosennych rozgrywek szykuje się w okolicach Antalyi i Belek, podobnie jak kilkadziesiąt innych zespołów z Europy i innych kontynentów.

Serbowie zapowiedzieli ten mecz na swoim klubowym serwisie. Dostrzegli, że portowców prowadzi Jan Kocian - wcześniej związany z reprezentacjami Czechosłowacji (jako piłkarz) i Słowacji (trener), a w składzie występują Hernani, Nunes, Okuno i Bruno. Dwaj ostatni w styczniu pożegnali się z Pogonią, a Hernani i Nunes w środowym sparingu zagrali. Przebieg meczu pokazał jednak, że nie tylko sprawdzali skład pod względem narodowości, ale i szukali większych szczegółów. Marcin Robak i Rafał Murawski byli solidnie pilnowani na boisku i niewiele zdziałali.

- Jak grać sparingi, to z mocniejszymi przeciwnikami, by wypunktowali nasze słabości - mówił przed meczem Robak, król strzelców poprzedniego sezonu w Polsce.

Vojvodina spełniła jego oczekiwania. Potrafiła korzystać z błędów Pogoni w środkowej strefie boiska i tak zdobyła pierwszego gola w 35. minucie. Portowcy wyprowadzali kontrę, piłkę zgubili na swojej połowie, a rywale dwoma podaniami zorganizowali sobie bramkową sytuację i ją wykorzystali. Do tego czasu mecz był wyrównany, może z nieznaczną przewagą Vojvodiny. W końcówce I połowy Pogoń mocniej przycisnęła, ale kończyło się na rzutach rożnych.

W drugiej połowie Serbowie czekali na kontry, a Pogoń bez wielkiej presji szukała gola. Lepszy pomysł mieli rywale, którzy w 65. minucie i 80. zdobyli kolejne bramki. Trzeci gol w meczu padł po rzucie karnym, po tym jak jednego z przeciwników sfaulował bramkarz Dawid Kudła.

W sparingu nie zagrali Michał Janota i Łukasz Zwoliński. Obaj mają drobne urazy i ćwiczą indywidualnie. W piątek i sobotę kolejne testy dla portowców, czyli mecze z Wolfsbergerem AC (wicelider ekstraklasy Austrii) i Universitatea Krajowa (zespół środka ekstraklasy Rumunii).

Pogoń Szczecin - Vojvodina Nowy Sad 0:3 (0:1)

Pogoń I połowa: Janukiewicz - Rudol, Koj, Golla, Nunes, Kun, Walski, Matras, R. Murawski, Kamess, Robak.

Pogoń II połowa: Kudła - Frączczak, Hernani, S. Murawski, Matynia, Wojtkowski, Murayama, Rogalski, Obst, Danielak, Kozłowski.