Jest Polak w drugiej rundzie. Zwycięstwo Kamila Majchrzaka

18-latek z Piotrkowa Trybunalskiego przełamał czarną serię porażek Polaków w I rundzie Pekao Szczecin Open. Majchrzak w trzech setach pokonał ubiegłorocznego ćwierćfinalistę Antonio Veicia.
Veić to - obok Pierre Huguesa Herberta z Francji - najwyżej klasyfikowany zawodnik, z jakim Majchrzakowi do tej pory udało się wygrać w zawodowej karierze. Francuza pokonał w Poznaniu, gdzie osiągnął drugą rundę lipcowego challengera. Teraz sukces powtórzył w Szczecinie, ale ranga wrześniowego turnieju jest znacznie wyższa.

Majchrzak zdecydowanie dominował w pierwszym secie, w drugim się pogubił, a zwycięstwo zapewnił sobie dzięki jedynemu przełamaniu serwisu rywala już na początku trzeciej partii.

Obaj debiutowali przed rokiem

- Trochę męczące psychicznie są te trzysetowe mecze. Gdy dotarło to do mnie w połowie drugiej partii, nastąpił moment, że nie wiedziałem, co zrobić - przyznał młody Polak tuż po spotkaniu.

Veić to ćwierćfinalista sprzed roku. Wówczas wygrał m.in. z mocnym Francuzem Guillaume Rufinem. Majchrzak też rok temu debiutował w Szczecinie - podobnie jak teraz dzięki dzikiej karcie otrzymanej od organizatorów. Wtedy 17-latek z Piotrkowa szybko przegrał z Pere Ribą - późniejszym finalistą.

Zdecydował as i returny

Polak mecz z Chorwatem zakończył we wtorek asem serwisowym, choć wcześniej pierwsze podanie mu raczej "nie siedziało". Za to gros punktów zdobywał po akcjach z drugiego serwisu.

- Różnica była taka, że on mojego drugiego podania nie atakował, więc mogłem budować akcje. Natomiast ja czuję po tym meczu, że o wygranej zdecydowały moje punkty z returnu - mówi Majchrzak.

W meczu o ćwierćfinał ubiegłoroczny zwycięzca turnieju deblowego z US Open zagra w czwartek z Francuzem Axelem Michonem.

Polskie pożegnania

Nim Majchrzak wyszedł na kort, swoje mecze przegrali inni jego koledzy:

Marcin Gawron z Albertem Montanesem, Błażej Koniusz z Aleksandem Niedowiesowem i Mateusz Kowalczyk z Czechem Adamem Pavlaskiem. A po wygranej Majchrzaka z turniejem pożegnał się czwarty Polak - Rafał Teurer. Szczecinanin uległ Mathiasowi Bourge z Francji.

Z turniejem pożegnali się także dwaj rozstawieni zawodnicy: Węgier Marton Fucsovics i Niemiec Andreas Beck.

Wyniki wtorkowych meczów I rundy:

Albert Montanes (4, Hiszpania) - Marcin Gawron (Polska) 6:1, 6:3 Aleksandr Nedovyesov (3, Kazachstan) - Błażej Koniusz (Polska) 6:1, 7:6 (11:9)

Kamil Majchrzak (Polska) - Antonio Veic (Chorwacja) 6:2, 2:6, 6:4

Jan Mertl (Czechy) - Marton Fucsovics (8, Węgry) 7:6 (8:6), 7:5

Axel Michon (Francja) - Andreas Beck (5, Niemcy) 6:3, 3:6, 6:0

Mathias Bourgue (Francja) - Rafał Teurer (Polska) 6:4, 4:6,6:3