Czy nasi lekkoatleci powalczą o medale w Rio?

Polska lekka atletyka święci największe sukcesy od 50 lat, co dobrze rokuje przed olimpiadą. Jakie szanse w Rio mają sportowcy z naszego regionu?
Na zakończonych niedawno mistrzostwach Europy w Amsterdamie, które były ostatnim poważnym sprawdzianem przed olimpiadą, Polacy wywalczyli aż dwanaście krążków i wygrali klasyfikację medalową. To największy sukces od 1966 roku.

Mogło być jeszcze lepiej, przede wszystkim za sprawą lekkoatletów z naszego regionu, którzy byli blisko wywalczenia przynajmniej dwóch medali. Najlepszą formę szykują jednak na olimpiadę.

Lisek dobrze rokuje

Piotr Lisek z klubu OSOT Szczecin zajął czwartą lokatę w konkursie skoku o tyczce (pierwszy był Robert Sobera). Do miejsca na podium zabrakło bardzo niewiele (skoczył 5,50, trzeba było 5,60), ale nie nastawiał się w Amsterdamie na spektakularny wynik.

- Od kilku startów liczę na coraz lepsze rezultaty, ale tak naprawdę w tym momencie nie są one najważniejsze. Forma ma być w Rio de Janeiro - podkreśla zawodnik.

Nie chciał kusić losu

Faworytem do medalu był również zawodnik Barnima Goleniów Krystian Zalewski. Do finału rywalizacji na 3000 metrów z przeszkodami awansował z drugim czasem, ale do decydującego biegu nie przystąpił. Zawodnik poczuł ból w łydce i nie chciał ryzykować przed igrzyskami.

- Oczywiście bardzo żałuję, bo miałem szansę powalczyć o medal, a z przebiegu finałowej rywalizacji widzę, że może nawet o złoty. Trzeba wrócić do zdrowia i skupić się na igrzyskach - stwierdził Zalewski.

O niespodziankę w Brazylii chce się postarać również córka Polki i Marokańczyka Sofia Ennaoui. W finale biegu na 1500 metrów młoda zawodniczka MKL-u Szczecin zajęła siódme miejsce i czuła ogromny niedosyt. W końcówce biegu odważnie zaatakowała, ale na ostatnim wirażu została "wypchnięta" przez rywalki i mogła zapomnieć o medalu.

Z Hołub, ale bez Pliś

Cała trójka znalazła się na ogłoszonej w czwartek przez Polski Komitet Olimpijski liście zawodników, którzy pojadą do Rio de Janeiro. Jeśli chodzi o lekkoatletów, to z województwa zachodniopomorskiego nominację otrzymała jeszcze Małgorzata Hołub z Bałtyku Koszalin, która biega na dystansie 400 metrów.

Minimum nie wypełniła natomiast olimpijka z Londynu z 2012 roku Renata Pliś. Zawodniczka Maratonu Świnoujście nadal jednak walczy, ponieważ 10 lipca na zawodach w belgijskim Kortrijk osiągnęła swój najlepszy tegoroczny wynik. Dystans 1500 metrów pokonała w czasie 4:07.69.