Rio 2016. 10. miejsce Ennaoui w finale biegu na 1500 metrów

Marzyła o czołowej "ósemce" i niewiele zabrakło do zrealizowania celu. Sofia Ennaoui zajęła 10. miejsce w finale biegu na 1500 metrów w Rio de Janeiro.
Filigranowa zawodniczka MKL Szczecin w świetnym stylu przebrnęła przez eliminacje oraz półfinał i dzięki nieustępliwej walce na ostatnich metrach, zdobyła serca polskiej publiczności. Dotarła do finału, choć niektórzy eksperci byli zdania, że 20-letnia olimpijska debiutantka nie przebrnie pierwszej rundy.

- Wierzę, że jestem w stanie zająć miejsce w czołowej "ósemce". W finale będzie dobrze - zapowiadała córka Polki i Marokańczyka. W przypadku zrealizowania celu, miała zatańczyć sambę przed kamerami.

Rwane tempo

Do decydującej rozgrywki przystąpiło 12 zawodniczek. Tempo biegu utrudniło zadanie Ennaoui. Pierwsze dwa okrążenia były "spacerowe". Potem zaczął się natomiast sprint, którego intensywności Ennaoui nie wytrzymała. 20-latka zdołała wyprzedzić tylko dwie rywalki i na metę wpadła dziesiąta z czasem 4:14,72.

- To nie był bieg na 1500 metrów, tylko sprint na 800 - śmiała się nasza biegaczka.

I tak sukces

To był pierwszy olimpijski finał z udziałem Polki na tym dystansie od 12 lat.

- Sam dojście do finału to już jest duży sukces - mówiła zaraz po biegu Ennaoui w rozmowie z TVP. - Walka o medale będzie na następnych igrzyskach. Mam jeszcze zbyt mały staż, ale cieszę się, że zebrałam doświadczenie i mogłam tutaj być.

Złoto wywalczyła Kenijka Faith Chepngetich Kipyegon.