Jak przez 65 lat zmieniał się herb Pogoni? Czy teraz zmieni go komornik?

Nadal nie wiadomo, czy dojdzie do licytacji tzw. znaków towarowych 'Pogoń Szczecin'. Nazwa i herb są zagrożone, z powodu długów stowarzyszenia MKS. O zaległe pieniądze upomniał się Krzysztof Lewanowicz, szef klubu w latach 1998-99. Sprawa trafiła do komornika. Dług wynosi ok. 100 tys. zł, taką wartość mogą mieć nazwa i herb. Czy zostaną zlicytowane? Kto mógłby je kupić? Nie wiadomo. Grająca w ekstraklasie Pogoń SA podkreśla, że nie ma nic wspólnego z długami stowarzyszenia. I przygotowuje już scenariusz awaryjny. Może opracować i zarejestrować całkiem nowy znak klubu.

Gryf sprzed pół wieku

Warto przypomnieć, że herb Pogoni Szczecin z biegiem lat się zmieniał. Ten z lat 50. i 60. niewiele miał wspólnego z obecnym, choć od początku Pogoń miała niebiesko-czerwone barwy (później granatowo-bordowe), nawiązujące do kolorów koszulek piłkarzy przedwojennej legendarnej Pogoni Lwów. Ale to, co dziś jest gryfem, na początku było jakimś bezkształtnym tworem z dwoma (!?) językami.

Gryf z okładki. Niezbyt zgrabny

Na tym zdjęciu jest program meczowy wydany z okazji spotkania Pogoń - Górnik Radlin rozegranego 5 kwietnia 1959 r. Herb jest umieszczony na programie niejako 'przy okazji' i jest niewyraźny. Być może powodem tego były ograniczenia techniczne.

Gryf nabiera kształtów ;)

W drugiej połowie lat 60. gryf w herbie Pogoni coraz bardziej zaczyna przypominać... gryfa

Gryf wyszczuplał pod koniec lat 60.

Na proporczyku upamiętniającym XX-lecie klubu gryf jest już bardzo 'zgrabny' i wydaje się profesjonalnie zaprojektowany. Znacznie szczuplejszy niż w herbie miasta czy znakach szczecińskich firm. Przypomina już tego z obecnego herbu Pogoni.

Wieniec na ćwierćwiecze klubu

Ns 25-lecie Pogoni (1973 r.) pojawia się kolejny element znany z obecnego proporca. - Wówczas prawdopodobnie po raz pierwszy gryf został otoczony wieńcem - tłumaczy Piotr Więcław, kolekcjoner klubowych pamiątek. To był przełom, jeśli chodzi o znak graficzny Pogoni. Później logo klubu nie przechodziło już rewolucyjnych zmian. Tzn., że w mniej więcej podobnej formie przetrwało już 40 lat.

Drużyna z herbem

Drużyna Pogoni w 1972 roku. Na koszulkach wyraźnie widać klubowych herb.

Skład - od lewej stoją: Roman Jakóbczak, Zenon Kasztelan, Tadeusz Czubak, Eugeniusz Ksol trener, Jerzy Jatczak, Franciszek Gołkowski i Hubert Fiałkowski; na dole od lewej: Ryszard Malinowski, Marian Kielec, Wojciech Frączczak, Ryszard Mańko i Włodzimierz Wojciechowski

Pamiętacie te koszulki, tego kapitana?

Jacek Cyzio, kapitan Pogoni, wiosną 1996 r. Po ponad 20 latach pogniarze znów znów mieli na koszulkach gryfa.

. . .

Bekdas wkleił datę

Trzy podobne proporczyki, ale jednak czymś się różnią. Czym?

Po lewej stronie  - najstarszy wzór, prawdopodobnie z lat 80. XX w. Bez daty powstania klubu.

W środku - pierwszy herb z datą '1948'. Tę zmianę wprowadzono w 2000 r., kiedy Pogonią kierował turecki biznesmen Sabri Bekdas.Warto zwrócić uwagę, że w nagłówku zamiast napisu MORSKI KLUB SPORTOWY POGOŃ pojawia się SPORTOWA SPÓŁKA AKCYJNA POGOŃ

Po prawej - wersja późniejsza. Jest data, jest i stowarzyszenie MKS.

Pogoń biała, żółta czy złota?

Od 13 lat proporczyk Pogoni ma datę (to element charakterystyczny dla herbów wielu klubów piłkarskich  na świecie), ale to nie znaczy, że się nie zmienia. Przez pewien czas napis 'Pogoń' był biały. Taki wzór zarejestrowano w urzędzie patentowym w 2005 r.

Herb na 60-lecie

Pięć lat temu hucznie świętowano 60 lat Pogoni. Odbyła się nie tylko wielka gala z udziałem piłkarskich i trenerskich legend. Klub przygotował też serię jubileuszowych pamiątek - znaczków, proporczyków, koszulek. Ze specjalnym herbem, który wyglądał tak.

Współczesny herb Pogoni

A to już znak, który może być zlicytowany przez komornika. Z datą, wieńcem i żółtym napisem